Szadź i śnieg w Polsce

i

Autor: pixabay Duże zmiany w pogodzie w Polsce

Mgły i szadź opanują Polskę. W Beskidach dosypie śniegu. Pogoda na weekend

Pogoda na weekend 25-27 listopada 2022 mocno nas rozczaruje. Będzie mglisto i pochmurnie. W wielu miejscach zwłaszcza rano pojawi się szadź, co sprawi, że na drogach będzie bardzo ślisko. Temperatury utrzymywać się mają w zakresie od -2 do 4 st. C. Sprawdź szczegółową prognozę pogody.

Ostrzeżenie IMGW przed mgłami i szadzią

Gęste mgły pojawią się niemal w całej Polsce, ale na południu w województwie śląskim, zwłaszcza w Beskidach mogą być szczególnie dokuczliwe. IMGW ostrzega także przed równoczesną mżawką i marznąca mżawką. Wiele wskazuje, że pojawi się także szadź, co sprawi, że krajobraz będzie wyglądał zjawiskowo.

Czym jest szadź: jak powstaje?

Szadź to nic innego jak osad lodu, który tworzy się podczas zamarzania małych kropelek wody, które zazwyczaj biorą udział w powstawaniu mgły. Szadź powstaje wtedy, gdy mgła opada, a temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Szadź najczęściej osadza się na drzewach i dlatego łatwo ją pomylić ze śniegiem lub szronem.

Mglista pogoda wraz z obniżającą się temperaturą spowoduje, że zwłaszcza piesi i kierowcy powinni zwiększyć czujność na drogach, bo będzie bardzo ślisko.

Niesamowite zdjęcia Baraniej Góry w bajecznej zimowej scenerii

Zobacz, jak wygląda szadź

Jaka pogoda na Śląsku?

W sobotę na Śląsku i Zagłębiu będzie zachmurzenie duże i całkowite. Spodziewać się można opadów deszczu i mżawki, a w Beskidach opadów śniegu. Wiatr będzie słaby. Maksymalna temperatura w dzień to 4 st. C, a nocą spadnie do -1 st. C. Wtedy należy się spodziewać opadów śniegu w terenach górzystych.

W całej Polsce początkowo miejscami pojawi się mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -1 st.C na północnym wschodzie, około 3 st.C w centrum, do 6 st.C na zachodzie. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni.

W niedzielę na Śląsku i Zagłębiu rano może się pojawić szadź, bo nocne mgły zaczną opadać i osadzać się na drzewach przy ujemnej temperaturze. W ciągu dnia spodziewamy się niewielkich opadów deszczu i marznącego deszczu, bo temperatura sięgnie maksymalnie 3 st. C.