Mgła mózgowa coraz częstszym powikłaniem po Covid-19. Co to takiego? [AUDIO]

2021-04-13 15:58

Z tygodnia na tydzień wzrasta liczba pacjentów z mgłą mózgową zwana covidową. To groźne powikłanie po Covid-19. Często mówimy o powikłaniach pocovidowych w obszarze płuc i serc- a jak podkreślają specjaliści zapominamy o psychice. To duży błąd.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Na Śląsku koronawirus nie odpuszcza. Każdej doby pojawiają się nowe zakażone osoby. Wielu z nich trafia na szpitalne oddziały covidowe. Podłączeni do tlenu, a w skrajnych przypadkach do respiratorów walczą o każdy oddech. Na szczęście wielu udaje się uratować. Niestety coraz częściej mówi się o poważnych powikłaniach jakie niesie za sobą przechorowanie na Covid-19.

Do najczęstszych powikłań dochodzi w obszarze płuc, serc i układu pokarmowego. Ostatnio jednak jak zauważyli specjaliści od zdrowia psychicznego oraz neurolodzy, do lekarzy zgłaszają się osoby zdziwione objawami z którymi wcześniej nie mieli do czynienia.

– Ludzi mówią o lęku, fobiach, urojeniach, braku koncentracji, spadku motywacji do pracy. Niedawno spotkałam pacjenta, który na skrzyżowaniu uderzył samochodem w sygnalizację świetlną, zamroczyło go totalnie, nie wiedział co robić, jak się zachować. To skutki mgły mózgowej znanej też jako mgła covidowa, bo pojawi się u ozdrowieńców- mówi w rozmowie z nami dr Barbara Wolniczek psycholog kliniczny z Śląska- lecząca pacjentów z mgłą covidową.

Dlaczego jest tak groźna? Przede wszystkim dlatego, że dotyka bezpośrednio mózgu i powoduje kłopoty z pamięcią, dezorientację czy zaburzenia koncentracji.

– Koronawirusa przeszłam dosyć lekko. Niestety po wyzdrowieniu pojawiły się u mnie bardzo niepokojące objawy z którymi do tej pory nie miałam do czynienia- mówi w rozmowie z nami Pani Różna Niciak z Przeczyc koło Będzina. – Zaczęłam się czuć jakbym stała obok siebie, wszystkie emocje i uczucia, coś co się działo, w co się wcześnie wczuwałam, było jakby obok mnie. Nadal nie do końca znam osobę, którą jestem, to bardzo dziwne uczucie- dodaje Róża.

U kobiet mgła covidowa występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn. Może się utrzymywać nawet do 5 miesięcy. Na ogół ustępuje samoistnie. Ale specjaliści radzą skonsultować objawy, które nas niepokoją z psychiatrą, psychologiem klinicznym lub neurologiem.

– Są sytuacje kiedy nie potrafimy sobie poradzić z tym co właśnie nas spotkało. Nie potrafimy zdefiniować, to co dzieje się z nami pod względem psychicznym. Taki stan może wywołać głęboką depresję, a ta nawet myśli samobójcze. Zachęcam więc do spotkania z specjalistami i porozmawiania o tym co przechodzimy- zauważa psycholog kliniczny dr Barbara Wolniczek.

Co ważne - w radzeniu sobie z objawami mgły mózgowej pomaga zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Warto zadbać o higienę snu (spanie co najmniej 8h na dobę) oraz ciągle dbanie o kondycję swojego mózgu na przykład poprzez czytanie oraz rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!"

Mgła covidowa. Posłuchaj o szczegółach!