Maseczki OBOWIĄZKOWE na weselach! Jest nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia

2020-10-12 10:28 Arkadiusz Nauka
Maseczki OBOWIĄZKOWE na weselach! Jest nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia
Autor: pexels Maseczki na weselach są obowiązkowe. Tak wynika z nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. Co z weselami? Czy na weselu trzeba mieć założoną maseczkę? Okazuje się, że tak! Pandemia już od dłuższego czasu krzyżuje plany parom młodym i ich gościom. Wiele przyjęć weselnych musiało zostać przełożonych lub odwołanych, inne odbyły się w nadzwyczajnych warunkach. Teraz znowu pojawiły się kolejne przeszkody. Z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia wynika, że osoby, które bawią się na weselu muszą mieć zasłonięte usta i nos!

ESKA XD #005

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Spis treści

  1. Nowe obostrzenia na weselach w październiku. Czy trzeba mieć maseczkę na weselu?
  2. Ile osób może bawić się na weselu zgodnie z nowymi przepisami?

Nowe obostrzenia na weselach w październiku. Czy trzeba mieć maseczkę na weselu?

Od soboty, 10 października w całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Cały kraj został objęty żółtą strefą, co oznacza, że zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe wszędzie w przestrzeni publicznej. Doszły też inne restrykcje, które zostały jeszcze zaostrzone w powiatach, które znalazły się w strefie czerwonej. Przepisy zostały doprecyzowane przez Ministerstwo Zdrowia w specjalnie wydanym rozporządzeniu.

ZOBACZ TAKŻE: Powiaty w żółtej i czerwonej strefie. Jest nowa lista Ministerstwa Zdrowia. Żółta strefa w całym kraju. Jakie obostrzenia? [9.10.2020]

- Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy strefy – zielona, żółta i czerwona. W tych dwóch ostatnich obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października 2020 roku obostrzenia ze stref żółtych zostają rozszerzone na cały kraj. Tak jak dotychczas istnieje strefa czerwona ze specjalnymi zasadami - czytamy na stronie rządowej.

Doprecyzowane przepisy zostały podzielone na kategorie, gdzie wyjaśnione jest jakie ograniczenia obowiązują. Ciekawe wnioski nasuwają się po przeczytaniu nowych zasad obowiązujący na weselach, komuniach, konsolacjach i innych uroczystościach rodzinnych oraz przyjęciach okolicznościowych.

Ile osób może bawić się na weselu zgodnie z nowymi przepisami?

  • 75 osób - strefa żółta,
  • 50 osób - strefa czerwona.

Wyżej wymienione limity osób będą obowiązywały od soboty, 17 października i nie dotyczą obsługi imprezy. Pozostaje pytanie - czy podczas wesela trzeba mieć założoną maseczkę? Okazuj się, że tak!

- Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje - czytamy w rozporządzeniu.

Jak to interpretować? Podczas wesela trzeba mieć maseczkę, którą możemy ściągnąć tylko podczas spożywania posiłku. Tak wynika z rozporządzenia. Ministerstwo Zdrowia nie doprecyzowało jednak czy podczas tańca też musimy mieć maseczkę czy też nie. A to oznacza, że wciąż pozostaje wiele niedomówień i nieścisłości.

W rozporządzeniu pojawił się też zapis mówiący o tym, że został wprowadzony zakaz udostępnienia w lokalach przestrzeni do tańca. To jednak nie dotyczy przyjęć weselnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Słowacja wprowadza lockdown i zakaz zgromadzeń powyżej 6 osób. Co to oznacza dla turystów?

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami