Mandat za psa bez smyczy. 10 kwietnia zmieniają się przepisy związane z opieką nad zwierzętami

2021-04-07 12:11 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Kary za spacer z psem bez smyczy
Autor: pixabay.com Kary za spacer z psem bez smyczy

Od soboty spacer z psem bez smyczy czy kagańca może kosztować właściciela 250 złotych. Nawet 500 zł mandatu zapłaci właściciel psa rasy uznawanej za agresywną, który wyprowadzi go bez zabezpieczenia. Wchodzą w życie nowe przepisy podnoszą stawki mandatowe.

Mandat grozi nie tylko właścicielowi czworonoga, ale również temu, kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Policja zapowiada, że będzie sprawdzać, czy właściciele lub opiekunowie psów stosują się do przepisów.

- Najczęstsze tłumaczenia osób wyprowadzających zwierzęta w parku są takie, że jego pies jest bezwzględnie posłuszny i wykona każde polecenie. Należy jednak pamiętać, że to jest tylko zwierzę, którego reakcje mogą być nieprzewidywalne. W momencie gdy to zwierzę się czegoś wystraszy lub osoba, która będzie przechodzić obok zachowa się w jakiś sposób, który spowoduje u tego zwierzęcia niepokój, nigdy nie możemy mieć pewności, że to zwierzę zareaguje tak, jak od niego wymagamy - powiedziała nam rzeczniczka sosnowieckiej policji Sonia Kepper.

Mandat otrzymają też osoby, które spuszczą psa ze smyczy, nawet jeśli będzie on mały, łagodny i przyjaźnie nastawiony.

Sankcje grożą też za brak kagańca i smyczy podczas przewożenia zwierzęcia publicznymi środkami transportu.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"