Literatura w Katowicach na wyciągnięcie ręki. Książki będzie dostarczał książkobus [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-08-06 14:29

Miejska Biblioteka Publiczna dotrze z książkami do seniorów, osób niepełnosprawnych i schorowanych. Wszystko dzięki projektowi "srebrna książka dla seniora". W jego ramach osoby które same nie mogą wybrać się do biblioteki, zamówią książki z dostawą do domu. A dostarczy je bibliotekarz w książkobusie.

- W Katowicach, podobnie jak w całej Polsce, społeczeństwo się starzeje. Zależy nam na tym, żeby wyciągać seniorów z domów i włączać ich w życie miasta oraz korzystać z ich doświadczenia. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele naszych planów. Dostęp do kultury został znacząco ograniczony - w szczególności dla osób w wieku senioralnym, niepełnosprawnych i chorych - mówi prezydent Marcin Krupa.

To właśnie dla takich osób został uruchomiony książkobus. Dzięki inicjatywie każdy mieszkaniec Katowic będzie mógł wypożyczyć i przeczytać dowolną książkę.

– W I półroczu tego roku, w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, zanotowaliśmy 40% spadek liczby wypożyczeń książek w bibliotece miejskiej. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to wyzwanie i uruchomić „książkobusa”. Założenie jest proste. Mieszkańcy powyżej 65. roku oraz osoby niepełnosprawne będą mogli zamówić książkę lub audiobooka z biblioteki z dowozem do domu. Dokładnie w taki sam sposób można dziś zamówić pizzę czy kupić setki produktów prze Internet. Nasza usługa będzie jednak bardziej kompleksowa, gdyż książkobus będzie także odbierał lektury po przeczytaniu – dodał prezydent.

Żeby wypożyczyć książkę wystarczy zadzwonić do biblioteki lub wysłać maila, a bibliotekarz dostarczy wybrany tytuł do rąk własnych.

– Chętne osoby muszą podać swoje imię i nazwisko, adres oraz telefon kontaktowy. Oczywiście kluczowym jest przekazanie tytułów książek, które dana osoba chce wypożyczyć. Można też określić swoje preferencje literackie. Wiedząc, że czytelnik lubi przykładowo kryminały lub biografie znanych ludzi – na pewno będziemy mogli zaproponować coś ciekawego. Oczywiście dostarczanie i odbiór książek odbywa się bezpłatnie. W razie pytań zachęcamy do korzystania z infolinii pod nr 502 28 88 28 – mówi Ewa Stasiak, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) w Katowicach.

Osoby, które będą korzystać z usług książkobusa, będzie obowiązywał dokładnie ten sam regulamin co czytelników, którzy wypożyczają książki stacjonarnie. To znaczy, że jednocześnie będzie można wypożyczyć maksymalnie 5 książek, które należy zwrócić najpóźniej po 30 dniach – można to uczynić zarówno w danej filii, jak i za pośrednictwem „książkobusa”.

– Część katowickich seniorów to osoby, które nie mają Internetu. Niejednokrotnie są to osoby samotne. Jedyną rozrywką podczas pandemii staje się dla nich telewizor lub radio. I choć możliwość przeczytania dowolnie wybranej książki może wydawać się nam czymś bardzo prozaicznym, to dla wielu emerytów lub osób niepełnosprawnych jest to bardzo ważna część dnia. Wiemy, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest duże, bo w okresie wprowadzonych obostrzeń wiele osób korzystało z naszego „pogotowia zakupowego” czy też wsparcia psychologicznego – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej Urzędu Miasta Katowice.

W Katowicach pojawił się "Książkobus"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.