Rajd Wisły

i

Autor: UM Wisła

Legendarny rajd samochodowy w Wiśle w zupełnie nowej formie

2021-06-10 13:00

Po 65 edycjach – tym razem legendarny rajd samochodowy Wisły- w zupełnie innej formie. W najbliższą niedzielę, 13 czerwca w górskiej miejscowości rajdowcy się pojawią- ale… będą się ścigać rajdówkami dziesięciokrotnie mniejszymi. Na starcie wyścigu pojawią się profesjonalne modele rajdowe zdalnie sterowane, wykonane w skali 1/10. Wszystkie napędzane silnikiem elektrycznym.

Ile zarabiają polscy piłkarze? Lewandowski, Krychowiak, Glik | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #24

Samochodowy Rajd Wisły zna wielu. Nic w tym dziwnego, bo to kawał historii polskiej motoryzacji, druga tego typu najstarsza impreza w kraju. Niestety w ostatnich latach organizatorzy tej legendarnej imprezy nie mieli wiele szczęścia, bo często był tak naprawdę bardziej poza Wisłą i utracił swój prestiż oraz rangę. A to przecież w „Perle Beskidów” narodziła się ta impreza, która w swojej historii była zaliczana do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski czy nawet w pewnym okresie do Mistrzostw Europy.

Tymczasem Wisła już w czerwcu zorganizuje ponownie Rajd Wisły – ale zupełnie inny niż te 65 edycji, który odbyły się do tej pory. Co ciekawe, na starcie pojawią się prawdziwe rajdówki tyle, że dziesięciokrotnie mniejsze... Czy to w ogóle możliwe? TAK, bo rywalizować ze sobą będą profesjonalne modele rajdowe zdalnie sterowane, wykonane w skali 1/10.

I. Modelarski Rajd Wisły odbędzie się w niedzielę 13 czerwca 2021 roku w Zabytkowym Parku Przygód w Wiśle (część parku im. S. Kopczyńskiego w Wiśle Centrum, przy bulwarze nad rzeką). Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 10:00, a pierwszy odcinek specjalny będzie zlokalizowany pośród miniatur charakterystycznych budowli miast położonych wzdłuż rzeki Wisły (park miniatur w Wiśle). To profesjonalne zawody dla modelarzy, stanowiące trzecią rundę Śląskiej Ligi Rajdowej RC w sezonie 2021. W zmaganiach weźmie udział blisko 50 zawodników, wśród nich dorośli (klasa WRC) i dzieci (klasa Junior – do 12 lat). Modele startujące w zawodach napędzane są silnikami elektrycznymi, a ich karoserie to często wierne kopie tych rajdówek znanych z Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy czy nawet Mistrzostw Polski. Organizatorzy nie wykluczają także udziału gości specjalnych z rajdowego świata. Dodatkową atrakcją będą również pokazy zdalnie sterowanych czołgów w skali 1/16, która przygotują modelarze z Grupy RCTANK.PL.

- Ta impreza, to z jednej strony poważna rywalizacja dla naszych zawodników, tych małych i tych dużych, ale z drugiej strony to doskonała impreza familijna, która spodoba się i dzieciom i ich rodzicom. To fajny sposób na spędzenie ciekawej niedzieli, poznanie mało spotykanego w Polsce hobby – przekonuje Wojciech Rozkoszny z R5 RC Garage, organizator rajdu modelarskiego w Wiśle. - Taki motosport w małej skali jest równie ciekawy, równie emocjonujący, jak ten prawdziwy, a na pewno o wiele, wiele tańszy. Uczy cierpliwości, dobrej organizacji, mechaniki, elektroniki, to świetna sprawa jako wspólna pasja np. dla taty i dzieci. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich do kibicowania przy trasie i podziwiania tego, co wokoło się będzie działo. A jeśli ktoś „połknie bakcyla” to na pewno wśród zawodników uzyska wiele cennych informacji od czego zacząć przygodę z modelami RC. – dodaje Wojciech Rozkoszny.

Harmonogram czasowy:

10.00 – Start Imprezy, OS 1

10.30 – 15.30 Pozostałe odcinki specjalne, strefa serwisowa, pokazy czołgów RC, pokazy innych modeli RC.

Ok. 16.00 – Wręczenie nagród dla zwycięzców

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!"