Debata o ekologizacji instytucji kultury w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

i

Autor: fb Teatr Zagłębia w Sosnowcu Debata o ekologizacji instytucji kultury w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

Kultura w duchu eko. Coraz więcej ekologii w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

2023-03-20 13:32

W piątek 24 marca w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się debata dotycząca ekologizacji instytucji kultury. Jej uczestnicy dowiedzą się jak skutecznie wdrażać praktyki proekologiczne w miejscach pracy.

Omówione zostaną również najpowszechniejsze problemy, z którymi spotykają się pracownice i pracownicy dbający o wdrażanie polityk środowiskowych w swoich instytucjach.

Debata jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu „Zagłębie//Śląsk”, którego celem jest wzmocnienie relacji pomiędzy mieszkańcami regionów Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska.

- Jest to temat, którego nie można pominąć. Obecna dyskusja na temat kryzysu klimatycznego wpływa na nas wszystkich, wpływa również na instytucje kultury jako miejsca, które powinny angażować się w działania społeczne, powinny przeprowadzać namysł nad tym, w jakim kierunku powinno zmierzać społeczeństwo. Nie mogą ignorować tematu ekologii - powiedział nam Filip Jałowiecki z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Sosnowiecka scena podejmuje szereg działań zmierzających do ochrony środowiska m.in. na jej dachu stanęła pasieka, w której zamieszkało 40 tysięcy pszczół.

- Również mamy wiele działań recyklingowych. To znaczy ze starych materiałów tworzymy gadżety m.in. torby, które możemy kupić w sklepie. Wykonujemy również takie zadania twarde, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii. Udało nam się dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury wymienić cały nasz osprzęt oświetleniowy co przyczyniło się do diametralnego spadku wykorzystania energii elektrycznej - dodaje Filip Jałowiecki.

Podczas debaty, uczestnicy wraz z gośćmi: Moniką Kmerą (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego) oraz prof. dr.hab. Piotrem Skubałą (Uniwersytet Śląski), zastanowią się nad kierunkiem, w jakim powinny rozwijać się instytucje kultury, by ich cele współgrały ze społeczną troską o klimat. W trakcie warsztatu poszukają miejsc i rozwiązań, w których ukrywa się największy potencjał ekologiczny instytucji i opracują sposoby jego skutecznego wydobycia.

Debatę oraz warsztat poprowadzi Joanna Tabaka – trenerka i mentorka, ekoedukatorka i ekspertka ds. komunikacji oraz budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury.