Autostrada

i

Autor: Monkpress / East News

Motoryzacja

Które autostrady będą darmowe i kiedy? Opłaty za autostrady w Polsce

Przejazd autostradami w Polsce ma być bezpłatny od lipca. Opłaty za autostrady w Polsce są dzisiaj obowiązkowe na wybranych odcinkach A1, A2 i A4. Jarosław Kaczyński obiecał całkowite zniesienie opłat. Kierowcy się ucieszyli, lecz już wiadomo, że bezpłatne przejazdy będą obowiązywały nie na wszystkich autostradach i nie od razu.

Zniesienie opłat za przejazd autostradami to jedna z obietnic, które padły na konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński rzucił hasło tak ogólne, że trudno początkowo było zrozumieć, o które odcinki autostrad chodzi i które samochody mają być zwolnione z opłat.

– Dla bardzo wielu ludzi, dla właścicieli samochodów, szczególnie tych, którzy jeżdżą po autostradach i drogach szybkiego ruchu, jeżeli chodzi o opłaty państwowe, to jeśli uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy, to w najkrótszym możliwie okresie my to zniesiemy – zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Kiedy autostrady będą bezpłatne?

- Mam nadzieję, że Sejm na tym posiedzeniu przyjmie ustawę znoszącą opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez państwo - powiedział 24 maja minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Mam nadzieję i mamy wszyscy nadzieję, że Senat zajmie się szybko tym projektem, nie będzie zwlekał, bo przecież Polacy na tę decyzję czekają, czekają niecierpliwie, czekają z nadzieją - dodał szef resortu infrastruktury.

Punktem honoru jest wprowadzenie bezpłatnych autostrad od lipca, aby kierowcy mogli nimi jeździć bez opłat na wakacje.

Co do autostrad koncesyjnych, Jarosław Kaczyński zapowiada dłuższy czas oczekiwania więc teoretycznie możliwe byłoby to w 2025 r.

Przypomnijmy, że koncesja na zarządzanie autostradą A4 Katowice - Kraków wygasa Stalexportowi Autostradzie Małopolskiej w 2027 r., a na zarządzanie A2 Autostradzie Wielkopolskiej w 2037 r. Jeśli rząd chciałby ustawowo przejazdy uczynić darmowymi, musiałby operatorom z pewnością zapłacić wysokie odszkodowanie.

Darmowe autostrady tylko dla samochodów osobowych

Jak wynika z najnowszych ustaleń, zwolnienie z opłat autostradowych ma dotyczyć wyłącznie kierowców samochodów osobowych i motocyklistów.

Za przejazd autostradami płacić mają nadal:

  • kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t - 12 t
  • kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 12 t i więcej
  • kierowcy autobusów pow. 9 miejsc

Nadal będzie więc pobierana opłata elektroniczna od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów poruszających się tymi odcinkami autostrad.

Które autostrady będą darmowe?

W Polsce mamy dwa rodzaje autostrad: zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz prywatnych operatorów. Zgodnie z zapowiedziami, darmowe przejazdy będą obowiązywały kierowców samochodów osobowych na dwóch odcinkach zarządzanych przez GDDKiA:

  • Autostrada A2 Konin - Stryków
  • A4 Wrocław – Gliwice (Bielany Wrocławskie – Sośnica)

Do pozostałych płatnych odcinków nie ma jeszcze pewności. Jarosław Kaczyński zapowiedział: Jeżeli chodzi o sytuację, gdzie autostrady są prywatne albo przynajmniej są w dzierżawie, to tam obiecujemy, że w ciągu kolejnego roku to załatwimy.

Dotyczy to więc odcinków koncesyjnych, zarządzanych przez prywatnych operatorów:

  • A1 Gdańsk – Toruń (Rusocin – Nowa Wieś)
  • A2 Świecko – Konin
  • A4 Katowice – Kraków
Areszt za jazdę po prąd autostradą A4
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/