Ciekawostki

Kościół gumowej kaczuszki coraz popularniejszy. Konkurencja dla innych religii w Polsce?

Ten kościół ma szansę zdobyć tak wielką popularność, jak swego czasu Kościół Latającego Potwora Spaghetti. W Hiszpanii powstał kościół, który czczi gumową kaczkę do kąpieli. Kościół ku jej czci można zwiedzać w Madrycie.

Kościół gumowej kaczuszki to nie żart. Działa w Hiszpanii

W 2016 roku w Holandii status oficjalnej religii otrzymał Kościół Latającego Potwora Spaghetti. Jeśli myśleliście, że jest to najdziwniejsza religia, która zyskała tak wielką popularność, to właśnie wyrasta jej konkurencja. I to w Hiszpanii. W stolicy tego kraju - Madrycie, coraz większą popularnością cieszy się Kościół Gumowej Kaczuszki. Jeśli ktoś myśli, że to żart, to lepiej niech szybko się zreflektuje. 

W Madrycie został wzniesiony bowiem kościół Iglesia Patolica na cześć właśnie gumowych kaczuszek. Cała świątynia jest "ubrana" w kacze motywy: ołtarze, obrazy, witraże czy relikwiarze to jedne, wielkie gumowe kaczki. Znaczy się nie dosłownie. Co ciekawe, ten kościół udziela chrztu oraz ślubu, a także ma swojego papieża. Msze cieszą się tam wielką popularnością wśród wiernych. 

Kto założył Kościół Gumowej Kaczuszki?

Założycielem Kościoła Gumowej Kaczuszki jest Leo Bassi. Jego sylwetkę przybliżył youtuber Todo Ben. Leo Bassi to włoski komik i aktor teatralny, który w przeszłości był również związany z Polską. W latach 80. mieszkał w Polsce, znał się z Tadeuszem Kantorem i Jerzym Grotowskim. Walczył z systemem, a w Lublinie jego uliczny spektakl wywołał zamieszki. 

Wcześniej często był oskarżany o obrazę uczuć religijnych, więc stwierdził, że założy własny kościół, który każdy będzie mógł wyśmiewać, kiedy chce - opowiada Todo Ben w materiale, który zobaczycie poniżej. 

XyY81SirVOE

Kościół Gumowej Kaczuszki można zwiedzać w piątki i soboty od 18:00 do 20:00. Msze odbywają się w niedziele w godz. 12:00,13:00 i 13:45. Żeby jednak wziąć w nich udział, trzeba się odpowiednio wcześniej zapisać ze względu na duże kolejki. 

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się

Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński