Korytarz życia

i

Autor: Dariusz Brombosz

Korytarz, który ratuje życie. Śląskie służby pokazały jak sie to robi [WIDEO]

2019-12-07 10:00

Od 6 grudnia jazda na suwak i tworzenie korytarza życia obowiązkowe. Cel nowych przepisów jest jasny i prosty. Mają zapewnić krótszy czas przejazdu służbom ratowniczym do poszkodowanych, zmniejszyć zatory drogowe. Śląskie służby ratownicze oraz mundurowi z Śląska w centrum Katowic pokazali kierowcom jak właściwie zachować się w początkowej fazie powstawania „korytarza życia”.

Korytarz życia. Jak poprawnie go utworzyć?

U zbiegu ulic Piotra Skargi i Wincklera w Katowicach policjanci z śląskiej drogówki wspólnie z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym oraz Państwową Strażą Pożarną pokazali w praktyce jak zachować się i utworzyć „korytarz życia”.

Korytarz, który ratuje życie.

Na miejscu pojawia się kilkusetosobowa grupa Mikołajów - młodzieży z III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Kierowcy właściwie stosujący się do obowiązujących przepisów obdarowani zostali prezentami ufundowanymi prze Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zaś osoby niestosujące się do zasad tworzenia “korytarza życia” otrzymali tradycyjne rózgi. – Na Śląsku mamy jedną z najbardziej rozbudowanych infrastruktur drogowych w kraju.

To Gliwicach krzyżują się dwie najważniejsze drogi w regionie – autostrady A1 i A4. Kluczowe znaczenie odkrywają drogi ekspresowe S1 i S69 oraz krótka S86. Ale na Śląsku nie brak też wielopasmowych dróg krajowych czy nawet wojewódzkich, jak chociażby droga nr 902 – Drogowa Trasa Średnicowa.

W sytuacji poważnych wypadków na drodze ważna jest każda sekunda. Zależy nam, by kierowcy wiedzieli, jak należy tworzyć korytarze życia, żeby odpowiednie służby mogły jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych. – podkreśla podkom. Tomasz Bratek, z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

Od 6 grudnia zgodnie z ustawą w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów służb ratowniczych kierowca poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku musi obowiązkowo zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni.

Kierowcy muszą pamiętać, że jazda na suwak jest już obowiązkowa. Koniec z złośliwościami na drodze i nie wpuszczaniem przed sobą kierowcy gdy ten nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem w tym samym kierunku, np. z powodu wystąpienia utrudnienia. Teraz złamanie zasady jazdy na suwak może zakończyć się mandatem karnym. Brak jazdy na suwak, to mandat od 20 zł do 500 złotych czyli o jego wysokości decyduje policjant.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE