Koronawirus w Czechach. Władze chcą wprowadzić stan wyjątkowy. Co to oznacza dla turystów?

i

Autor: pixabay.com Koronawirus w Czechach. Władze rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego

Koronawirus w Czechach. Władze chcą wprowadzić stan wyjątkowy. Co to oznacza dla turystów?

2020-09-30 11:30

Koronawirus w Czechach. Gwałtownie rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem u naszych południowych sąsiadów. Ostatnio pękła granica 3 tysięcy przypadków zakażeń w ciągu doby. Władze kraju chcą jeszcze ostrzejszych restrykcji, a nawet wprowadzenia stanu wyjątkowego. Co to oznacza? Szczegóły na slask.eska.pl.

ESKA tankuje do pełna w Jaworznie

Spis treści

  1. Koronawirus w Czechach. Władze kraju zapowiadają wprowadzenie stanu wyjątkowego
  2. Koronawirus w Czechach. Jakie restrykcje obowiązują?
  3. Koronawirus w Czechach. Będzie stan wyjątkowy?
  4. Koronawirus w Czechach. Ile jest zakażeń?

Koronawirus w Czechach. Władze kraju zapowiadają wprowadzenie stanu wyjątkowego

Sytuacje epidemiczna w Czechach robi się już bardzo poważna. Niemal codziennie pada nowy dobowy rekord zakażeń, a niedawno pękła granica 3 tysięcy zakażeń dziennie. Władze kraju są zaniepokojone. Szczególnie, że bardzo dużo zakażeń odnotowano wśród pracowników służby zdrowia.

Zakażonych jest ponad 1,7 tysięcy osób z personelu medycznego i w sumie 400 lekarzy. A to oznacza paraliż wielu szpitali i oddziałów szpitalnych. Wizyty w przychodniach już zostały ograniczone do minimum.

Minister zdrowia Czech Roman Prymula już złożył wniosek do rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego i zarządzenie kolejnych restrykcji. A przecież w Czechach niedawno już wracano do niektórych obostrzeń.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus kontratakuje. Rekordy zakażeń w Czechach i na Węgrzech. Jak będzie u nas?

Sonda
Co sądzisz o nowych obostrzeniach?

Koronawirus w Czechach. Jakie restrykcje obowiązują?

Planując wycieczkę do Czech w obecnym czasie musimy pamiętać, że za naszą południową granicą wprowadzono wiele daleko idących restrykcje. Jakie obostrzenia obowiązują w Czechach?

  • Dystans społeczny minimum 2 metry odległości
  • Dezynfekcja rąk jest obowiązkowa przed np. przymierzeniem odzieży.
  • Ubrania zwrócone przez klientów muszą zostać poddane 24 godzinnej kwarantannie.
  • Przed usługą u fryzjera czy w salonie beauty klientowi zostanie zmierzona temperatura. W przypadku 37 stopni Celsjusza i więcej klient nie zostanie obsłużony.
  • Puby, restauracje są czynne tylko do godz.

Ograniczenia obowiązują również na imprezach masowych. Zarówno tych plenerowych jak i zamkniętych. Na stadionach piłkarskich może być maksymalnie 2 tysiące kibiców.

Koronawirus w Czechach. Będzie stan wyjątkowy?

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w Czechach jest coraz bardziej realnym scenariuszem, bo zdaniem władz nagły wzrost zakażeń jest spowodowany nieprzestrzeganiem rygorów sanitarnych takich jak zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz dezynfekcja rąk.

Stan wyjątkowy wprowadzono już na Słowacji. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ

Po co jednak wprowadzać stan wyjątkowy? Po to, żeby można było szybciej i przede wszystkim zgodnie z prawem wprowadzać znacznie ostrzejsze restrykcje. Jakie?

Jak podaje PAP, jednym z działań ma być zamknięcie części szkół w rejonach najbardziej dotkniętych zakażeniami. Co więcej, w całym kraju ma obowiązywać zakaz organizowania spotkań powyżej 10 osób w pomieszczeniach zamkniętych i 20 osób pod gołym niebem. Ograniczenia mogą dotknąć centra i galerie handlowe.

Czy w Polsce też czeka nas stan wyjątkowy związany z epidemią SAR-CoV-2. Na razie nie ma o tym mowy, ale jeśli nowych przypadków będzie gwałtownie przybywało to nie jest to wykluczone.

CZYTAJ WIĘCEJ: Od października nowe ograniczenia przy organizowaniu wesel. Wesela do 50 osób od października. Ile osób może być na weselu? Oto nowe obostrzenia [30.09.2020]

Koronawirus w Czechach. Ile jest zakażeń?

Przez weekend w Czechach podobnie jak w Polsce wykonuje się zdecydowanie mniej testów i tylko dlatego we wtorek, 29 września odnotowano w tym kraju 1965 nowych zakażeń. W sumie od początku pandemii zaraziło się już 34 tys. osób, choć większość chorobę przechodzi bezobjawowo. Zmarło 636 osób. Najgorzej sytuacja epidemiczna przedstawia się na Morawach, a także w Pradze.