Koronawirus na Śląsku. W szpitalach znów zaczyna brakować miejsc. Tymczasowa placówka w MCK otwiera kolejny moduł

2021-03-04 14:43
Szpital tymczasowy na MTP
Autor: UMP

To jeszcze nie dramat, ale nie jest dobrze! Przybywa pacjentów na oddziałach covidowych na Śląsku i w Zagłębiu. Zdarza się, że na niektórych oddziałach wszystkie łóżka są zajęte. Tak jest m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Gwałtownie zapełnia się również szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Raport z Anteny 04.03

Koronawirus na Śląsku. Szpitale szybko się zapełniają, zaczyna brakować miejsc

Duże przyrosty zakażeń koronawirusem na Śląsku i w Zagłębiu w ostatnich dniach są bardzo wyraźnie widoczne na oddziałach covidowych. Do tej pory sporo łóżek w szpitalach było wolnych. Teraz oddziały znów zaczęły się zapełniać. Ma to związek z trzecią falą pandemii. Miejsce zaczyna brakować m.in. w w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.

- W krótkim czasie zapełnił się psychiatryczny oddział covidowy. W zeszłym tygodniu było dwóch pacjentów i nagle zrobiło się 19 na 18 łóżek - mówi naszemu reporterowi wona Wronka rzeczniczka WSS nr4 w Bytomiu.

Lawinowo przybywa pacjentów na oddziale covidowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym MEGREZ w Tychach. W pewnym momencie zajęte były wszystkie respiratory (pięć) z oddziału intensywnej opieki medycznej.

Bielskie pogotowie wozi codziennie blisko 20 pacjentów do śląskich szpitali, bo na Podbeskidziu zaczyna brakować miejsc.

Katowice: Szpital tymczasowy w MCK uruchomi kolejny moduł. Co to oznacza?

Gwałtownie zapełnia się szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Obecnie [stan na 04.03.2021] jest tam stu pacjentów cowidowych. 15-tu z nich zajmuje łóżka respiratorowe. To znak do otwarcia kolejnego modułu w szpitalu.

- Kadra medyczna do drugiego modułu jest w gotowości i czekamy już tylko na dokumenty, żeby rozpocząć tam pracę - mówi nam Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Dodajmy, że w województwie śląskim funkcjonują też dwa tzw. szpitale pasywne - w Pyrzowicach i Ustroniu.

- W Ustroniu funkcjonuje obecnie izolatorium, tam przyjmowani są lżej chorzy pacjenci, ale w każdym momencie ten obiekt jest przygotowany do tego, żeby przekształcić się w szpital tymczasowy. Jeśli chodzi o Pyrzowice to tam również jest wszystko przygotowane - są łóżka, jest sprzęt. Do tej pory odbywały się tam szczepienia - dodaje Kucharzewska.

Szpital tymczasowy w Katowicach jest gotowy na przyjęcie w sumie pięciuset pacjentów. Na miejscu jest 100 łóżek respiratorowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE