Koronawirus na Śląsku. Nie musimy iśc na niedzielną mszę. Metropolita katowicki podjął decyzję

i

Autor: Archidiecezja Katowice

Koronawirus na Śląsku. Nie musimy iść na niedzielną mszę. Metropolita katowicki podjął decyzję

2020-03-13 11:11

W całym kraju trwa stan zagrożenia epidemiologicznego. Koronawirusem zostało zakażonych w Polsce ponad 50 osób. Jedna osoba zmarła. W całym kraju obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. A co z niedzielną mszą świętą i innymi nabożeństwami? Metropolita katowicki Wiktor Skworc podjął decyzję. Szczegóły na slask.eska.pl.

Koronawirus na Śląsku. Jest dyspensa od niedzielnej mszy świętej

Od piątku, 13 marca aż do 29 marca włącznie odprawianie wszystkich nabożeństw w kościołach, za wyjątkiem codziennej Mszy św. zostaje zawieszone.

- W podanych dniach należy zawiesić wszystkie spotkania grup formacyjnych i modlitewnych w parafiach i domach rekolekcyjnych, a także zaplanowane dni skupienia, rekolekcje wielkopostne, w tym szkolne oraz spotkania formacyjne duszpasterzy lub odwołać. Odwołuję także przewidziane wizytacje kanonicze w parafiach i udzielanie sakramentu bierzmowania - poinformował arcybiskup Wiktor Skworc.

Metropolita Katowicki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej w archidiecezji katowickiej. Kogo dotyczy dyspensa?

  • osób w podeszłym wieku,
  • osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - poinformował Metropolita Katowicki.

Taka decyzja Metropolity Katowickiego jest też związana z decyzjami Konferencji Episkopatu Polski, który zaapelował o wprowadzenie dyspensy ze względu na zagrożenie i zdrowia życia.

Duchowni zachęcają, żeby w niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji:

  • transmisje telewizyjne: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13.00 w TV Polonia;
  • transmisje radiowe: o godz. 9.00 w Programie Pierwszym PR, o godz. 10.30 w Radiu Katowice, o godz. 12.00 w Radiu eM;
  • można też korzystać z transmisji internetowych Mszy św. proponowanych przez poszczególne parafie.

- Powierzając zaistniałą sytuację Bożej Opatrzności, polecam duszpasterzom podczas każdej Mszy św. wprowadzenie do modlitwy wiernych stosownego wezwania o ustanie epidemii, a także śpiew Suplikacji - apeluje Metropolita Katowicki. - Mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą kropelkową, usilnie zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę; przypominam także o możliwości przyjęcia Komunii św. w sposób duchowy - dodaje Wiktor Skworc.

Koronawirus w Polsce. 13 marca już 58 przypadków zachorowań

Dzisiaj, 13 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

- Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. podkarpackiego (Leżajsk), jednej osoby z w woj. lubelskiego (Lublin), jednej osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław), i 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 58. Jedna osoba zmarła - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W województwie śląskim na COVID-19 choruje 11 osób. 5 zarażonych jest w Rybniku, 3 w Cieszynie oraz po jednym zakażonym w Chorzowie, Sosnowcu oraz Zawierciu.

Sonda
Koronawirus w Polsce. Czy msze święte powinny zostać zawieszone?
Koronawirus: lista szpitali