Katowice kupiły dodatkowe testy na koronawirusa dla mieszkańców. Kto może z nich skorzystać?

2020-04-15 7:43 NAU
Wymazobus w Katowicach
Autor: UM Katowice

Dzisiaj, 15 kwietnia na ulice Katowic wyjadą wymazobusy. Te specjalne pojazdy opłacone przez miasto będą badać próbki pobrane od mieszkańców Katowic. W praktyce oznacza to, że dzisiaj osoby oczekujące na badanie zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych, na pobranie wymazu będą czekać krócej niż dotychczas. Szczegóły na slask.eska.pl.

Katowice będą robiły mieszkańcom testy na koronawirusa

Testy na koronawirusa dla mieszkańców Katowic. Miasto Katowice podjęło decyzję o tym, że na ulice miasta od środy, 15 kwietnia wyjadą wymazobusy, które będą pobierać próbki od mieszkańców Katowic. Na szybciej pobrane próbki będą mogli liczyć mieszkańcy, którzy zgodnie z decyzją służb medycznych i sanitarnych czekają dzisiaj na pobranie próbek pod kątem koronawirusa.

- W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Katowic, zdecydowałem o wsparciu tych działań. Rozpoczynamy pracę trzech wymazobusów, które od jutra pobierają próbki do badań pod kątem koronawirusa od mieszkańców Katowic – mówił we wtorek Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W ramach zleconych świadczeń realizowanych przez pracowników medycznych Szpitala Murcki i Tommedu, pobierane będą próbki przez 6 do 8 godzin dziennie. Średnio w ciągu dnia jedna ekipa będzie pobierać próbki z około 50 adresów – dodaje prezydent.

Koszt pracy ekip wymazobusów to dla miasta wydatek od 1000 do 1200 zł dziennie (w zależności od czasu pracy). Na początek planowane jest, że każdego dnia testy będą realizować trzy ekipy, co pozwoli zebrać próbki z około 150 adresów.

- W skali miesiąca to realizacja minimum 3000 testów dodatkowo – jeśli pod danym punktem adresowym jest więcej osób do przebadania liczba ta będzie większa - mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Załoga wymazobusów zawsze wyposażona jest w specjalną odzież ochronną, dysponuje odpowiednim materiałem do badań, który przekazywany będzie do służb sanitarnych odpowiedzialnych za przeprowadzenie analizy próbek.

Dodajmy, że samorządy w województwie śląskim coraz częściej na własną rękę organizują działania w walce z pandemią koronawirusa. Testy na koronawirusa mieszkańcom robi się również w Sosnowcu, o czym pisaliśmy TUTAJ

Rozmowa z lekarką z Gliwic o pracy w czasach pandemii

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami