Kopalnie wznawiają wydobycie. Na razie powoli i stopniowo. Zagrożenie koronawirusem minęło?

2020-05-19 7:48
Aż 98 procent zakażonych koronawirusem górników nie ma żadnych objawów. Zaskakujący raport Polskiej Grupy Górniczej
Autor: PGG Tylko 2 procent górników z całej PGG ma koronawirusa

Po gigantycznej fali zachorowań na koronawirusa w śląskich kopalniach - sytuacja zaczyna się poprawiać. Tak przynajmniej przekonują władze spółek węglowych, którzy już planują wznowienie wydobycia w tych zakladach, w których wirus sparaliżował prace pod ziemią. Szczegóły na slask.eska.pl.

Śląskie kopalnie wznawiają wydobycie. Zagrożenie koronawirusem minęło?

Od kilkunastu dni na Śląsku notujemy największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Województwo śląskie jest epicentrum epidemii, wirusem jest zakażonych ponad 1800 górników. Ze względu na sytuację spółki węglowe wstrzymały prace wydobywcze w kilku kopalniach. Mowa o takich zakładach jak:

  • KWK Jankowice,
  • Murcki-Staszic,
  • Sośnica,
  • Pniówek,
  • Bobrek.

Stabilizuje się sytuacja w śląskich kopalniach. Trudno mówić o normalności, ale najgorsze górnicy mają za sobą. Do wznowienia pracy w tym tygodniu przygotowuje się Kopalnia Pniówek z Jastrzębskiej Spółki Węglowej z której choruje teraz ponad pół tysiąca górników - powiedział nam Sławomir Starzyński rzecznik Spółki.

- Jastrzębska Spółka Węglowa jako całość realizuje zamówienia, węgiel jest wysyłany na bieżąco, nie ma żadnych opóźnień. Sytuacja w Pniówku będzie wracać do tych poziomów wydobycia sprzed masowych badań. Do poziomu około kilkunastu tysięcy ton węgla na dobę - mówi nam Sławomir Starzyński, rzecznik JSW.

Z kolei Polska Grupa Górnicza już zapowiedziała, że w tym tygodniu uruchamia pojedyncze oddziały w kopalni Murcki Staszic Katowice, Sośnica Gliwice oraz Jankowice w Rybniku.

ZOBACZ więcej: Dramatyczny apel siostry górnika! "Nikt się nami nie interesuje, jesteśmy na trzeciej kwarantannie. Nikt nie zrobił nam testu" [WIDEO]

- Te kopalnie, które nie prowadzą wydobycia, gdzie ogniska zakażeń są największe, dalej pracują w ograniczonym zakresie. Będziemy chcieli, żeby w najbliższym czasie wydobycie było sukcesywnie przywracane tam gdzie jest to możliwe. Cały proces potrwa od kilku do kilkunastu dni i będzie uzależniony od osób, które powracają do pracy z kwarantanny - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Związkowcy o wznowieniu wydobycia: "Powrót do pracy jest ryzykowny"

Spółki węglowe na Śląsku wznawiają wydobycie i otwierają kopalnie. Dotyczy to kopalni Pniówek w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz Kopalni Murcki Staszic, Jankowice oraz Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej. Najdłużej, bo blisko 2 tygodnie nie fedrują zakłady PGG. Po takich przestojach, powrót do pracy związany jest z ryzykiem - ocenia Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

- Kopalnia Jankowice nie ma aż tak dużych zagrożeń, gorzej jest na kopalni Murcki-Staszic, gdzie są zagrożenia pożarowe. Trochę gorzej jest na kopalni Pniówek, bo to kopalnia metanowa. Najważniejsze jest, jakby nie patrzeć, zdrowie i życie ludzkie. Dopóki sytuacja nie zostanie opanowana, no to jednak nie ma siły, te kopalnie produkować węgla nie powinny - mówi nam Dominik Kolorz.

Zobacz także: Dr Hamankiewicz: Górnicy powinni natychmiast przestać zjeżdżać pod ziemię

W sumie na Śląsku choruje dziś ponad 1800  górników. Blisko 2800 pracowników kopalń przebywa na kwarantannie. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych przechodzi Covid-19 bezobjawowo.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE