Kopalnia Ignacy najlepszą przestrzenią publiczną. Polscy urbaniści docenili rewitalizację ZDJĘCIA

Rybnik otrzymał nagrodę za rewitalizację dawnej Kopalni Ignacy. Towarzystwo Urbanistów Polskich doceniła pomysłowość i konsekwencję rewitalizacji Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Rewitalizacja dawnej kopalni Hoym - później Ignacy - trwała od kilku lat. Jak informują rybniccy urzędnicy ostatnim etapem było przystosowanie budynków maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko na potrzeby wystawy stałej „Wiek Pary” oraz zagospodarowanie terenu w zachodniej części kompleksu dla celów rekreacyjnych.

Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej Kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoym gruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Przy pomocy SOWY, małego centrum nauki czy wystawy stałej „Wiek Pary” oferuje edukację w interaktywnym wydaniu, a Park Pary z industrialnym placem zabaw daje możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Wszystko to wpisuje się w naszą wizję miejsca mądrej rozrywki i mądrego odpoczynku – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Projekt rewitalizacji Kopalni Ignacy doceniony

Nagrodę przyznano za stworzenie nowych wartości dostępnych publicznie w otoczeniu i budynkach zabytkowej, najstarszej na ziemi rybnickiej Kopalni Ignacy. Stworzono nowe centrum dzielnicy Niewiadom. Inwestycja jest częścią procesu rewitalizacji, który trwa od 2014 roku. Wprowadzono nowe usługi publiczne, funkcje rekreacyjne, a przede wszystkim park tematyczny nawiązujący do historii miasta. Instytucja popularyzuje i upowszechnia dziedzictwo kultury industrialnej – uzasadnia wybór Kapituła Konkursowa.

Zrewitalizowana Zabytkowa Kopalnia Ignacy została otwarta w czerwcu 2022 roku. Oprócz pokazów pracy maszyny wyciągowej w jej ofercie znajduje się multimedialna wystawa „Wiek pary” poświęcona silnikowi parowemu i pierwszej rewolucji przemysłowej oraz SOWA – strefa odkrywania, wyobraźni i aktywności, małe centrum nauki sygnowane marką Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwiedzający mogą skorzystać również z punktu widokowego zlokalizowanego w dawnej wieży wodnej oraz ponad hektarowego terenu rekreacyjnego z industrialnym placem zabaw i ogrodem doświadczeń. Więcej informacji na stronie internetowej Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz w mediach społecznościowych.

Autorami projektu modernizacji wraz z rozbudową budynków nadszybia i maszynowni szybu „Kościuszko” była ABC Pracownia Projektowa Bożena Nosiła z siedzibą w Zabrzu. Projektantami zagospodarowania terenu byli Blank Architekci Sp. z o.o. też z Zabrza. Za roboty budowlane odpowiedzialni byli rybniccy wykonawcy Spółka Grani-tec Durczok Paweł i Durczok Anita s. c. oraz przedsiębiorstwo Techno-Serwis Group Grzegorz Kaszuba. Aranżację wystawienniczą wykonała Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. z Katowic.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE