Kontrolerzy Poczty Polskiej ruszyli w Polskę. Sprawdzą, czy płacisz abonament RTV

i

Autor: Archiwum Kontrolerzy Poczty Polskiej ruszyli w Polskę. Sprawdzą, czy płacisz abonament RTV

Kontrolerzy Poczty Polskiej ruszyli w Polskę. Sprawdzą, czy płacisz abonament RTV

Armia kontrolerów Poczty Polskiej ruszyła w Polskę aby sprawdzić, kto płaci lub nie płaci za abonament radiowo-telewizyjny (RTV). Co istotne, nie są to listonosze. Niemniej muszą okazać legitymację służbową oraz dowód osobisty.

Poczta Polska sprawdza, czy płacisz abonament RTV. Kontrolerzy abonamentowi ruszyli w Polskę

Kontrolerzy abonamentowi Poczty Polskiej rozpoczęli akcję sprawdzania, czy mieszkańcy Polski rejestrują swoje radioodbiorniki, a tym samym czym opłacają abonament radiowo-telewizyjny. Kara za brak zarejestrowanego odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Osoby bądź firmy, które zostaną na tym przyłapane, muszą też uregulować zaległe składki. 

Listonosz nie może skontrolować domu

Odkąd pojawiła się informacja dotycząca domowych kontroli przez Pocztę Polską, od razu padły pytania, czy listonosz ma w ogóle prawo wejść do naszego domu. Jak wyjaśniło biuro prasowe Poczty Polskiej w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, kontrolę obowiązku rejestracji odbiorników RTV mogą przeprowadzać tylko uprawnieni pracownicy tej instytucji. - Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej PP - podkreślono. 

Jak podała Poczta Polska, za kontrole odpowiadają więc dedykowani pracownicy. Nie ma też harmonogramu, gdzie i kiedy będą takie kontrole prowadzone. Jak enigmatycznie wyjaśnia Poczta Polska, kontrole abonamentów RTV są całoroczne i przeprowadzane na terenie całej Polski. 

- Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego - również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Poczta Polska.

Kontrolę abonamentu RTV można łatwo unieważnić, a kontrolera nie wpuścić do domu

Kontrole prowadzone przez pracowników Poczty Polskiej już na ten moment zapowiadają się niczym syzyfowe prace, bowiem nie będą one łatwe do przeprowadzenia. Żaden lokator nie musi wpuszczać do domu pracownika Poczty Polskiej za co nie grożą żadne konsekwencje. Tak samo nie wystarczy zdjęcie radioodbiornika w samochodzie, anteny na dachu budynku czy balkonie. Kontrolerzy muszą bowiem wykazać, że urządzenie działa i służy właśnie do odbioru sygnału. A nie sprawdzą tego nie mogąc fizycznie wejść do czyjegoś domu. 

Co podlega obowiązkowej rejestracji i opłacania abonamentu RTV?

Oczywiście bardzo istotna jest wiedza, co podlega bądź nie podlega obowiązkowej rejestracji. Wśród urządzeń, które jej nie podlegają, są na przykład telewizory Smart TV, ale tylko w przypadku, jeśli nie są podłączone do anteny lub dekodera. Nie podlegają temu również smartfony z aplikacjami radiowymi. Dlatego jeśli już wpuścimy kontrolera do domu i nałoży na nas karę, to możemy się od takiej decyzji odwołać. Odwołanie - jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, należy skierować do ministra infrastruktury. Jeśli nie będzie ono skuteczne, to swoich praw można dochodzić w sądzie administracyjnym. Innym organem, który może umorzyć kary i zaległe opłaty, jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale robi to tylko w szczególnych przypadkach. 

Abonament RTV 2023: ile wynosi i do kiedy trzeba go opłacać?

W 2023 roku opłata abonamentowa za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Za telewizor zapłacimy natomiast 27,30 zł miesięcznie. Wszystkie opłaty należy wnosić do 25 dnia każdego miesiąca.