Kolejne remonty w katowickim Spodku. Tym razem w sali gimnastycznej

i

Autor: Um katowice/Radosław Kaźmierczak Kolejne remonty w katowickim Spodku. Tym razem w sali gimnastycznej

Katowice

Kolejne remonty w katowickim Spodku. Tym razem w sali gimnastycznej

Miasto Katowice konsekwentnie stara się remontować jeden z symboli stolicy Górnego Śląska - Spodek. W ciągu ostatnich czterech lat wyremontowano toalety, co kosztowało 5,9 mln zł, czy strefy szatni dal zawodników (760 tys. zł). Teraz zabierają się za salę gimnastyczną.

W środę 28 marca został ogłoszony przetarg na na modernizację dachu sali gimnastycznej przy Spodku. Powierzchnia użytkowa tej części kompleksu wynosi około 1 500 metrów kwadratowych, na co składa się płyta główna o wymiarach 30x30 metrów, a także widownia, na której może zasiąść ponad 350 osób. Jak informuje Urząd Miasta w Katowicach, w ostatnich latach przeprowadzono tam cyklinowanie parkietów na pow. niemal 900 m kw. Na oferty miasto czeka do 12 kwietnia. Zwycięzca przetargu będzie miał trzy miesiące na wykonanie prac. 

Pokrycie dachu sali gimnastycznej było realizowane w starej technologii, wykorzystano do niego między innymi płyty cementowo-azbestowe. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się wymianą całego pokrycia dachowego, co zabezpieczy obiekt na kolejne lata i ustrzeże przed możliwością powstania takich awarii, jak odspojenie fragmentu płyty warstwowej, do którego doszło w październiku 2022 r. - mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Wcześniej prowadzono remont dachu hali głównej Spodka, co kosztowało 4,3 mln zł. Zresztą nie była to jedyna inwestycja przeprowadzona w ostatnich latach w obiekcie, który jest symbolem Katowic. Zadbano m.in. o układ zasilający halę, który został zmodernizowany i zabezpieczony przed potencjalnymi awariami, wynikającymi z zaniku napięcia w budynku. Stworzono także układ zasilania korzystającego z trzech niezależnych źródeł. Ta inwestycja kosztowała 3,3 mln zł. 

System monitoringu do poprawy. Spodek będzie bezpieczniejszy?

Modernizację przejdzie również monitoring w Spodku. Obecnie wydarzenia w Spodku, jak i w obrębie obiektu, śledzi łącznie 200 kamer. 102 z nich mają zostać wymienione na nowocześniejsze, a infrastruktura zostanie wyposażona w nowe serwery oraz twarde dyski umożliwiające zapis cyfrowy w wysokiej jakości. Nowy system ma mieć m.in. możliwość rozpoznawania twarzy, dzięki czemu będzie łatwiej śledzić jej poczynania danej osoby w sytuacji, gdy będzie np. stwarzać niebezpieczeństwo w obiekcie. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania przetargowego, które ma być ogłoszone w drugim kwartale tego roku. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE