Kolejna dotacja na tereny po kopalni Saturn w Czeladzi. Pieniądze pójdą na nowe inwestycje

2020-05-21 12:59 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Budynki po kopalni Saturn w Czeladzi
Autor: fb Zbigniew Szaleniec Budynki po kopalni Saturn w Czeladzi

Czeladź dostała blisko cztery miliony złotych dofinansowania na rewitalizację terenów po kopalni Saturn. Dzięki tym pieniądzom miasto zyska kolejne miejsce pod inwestycje. Szczegóły na slask.eska.pl.

Jednocześnie urząd jest na końcowym etapie wyłaniania wykonawcy remontu budynku kopalnianej cechowni. Na te prace miasto otrzymało dotację w wysokości 19 milionów złotych. Ponieważ w pierwszym przetargu kwoty zaproponowane przez wykonawców znacznie przewyższały budżet przeznaczony na inwestycję, miasto postanowiło go powtórzyć. Tym razem jedna z ofert spełnia wszystkie wymagania. Prawdopodobnie już niedługo uda się podpisać umowę z wykonawcą.

Budynek składać się będzie z trzech części. W pierwszej znajdzie się Muzeum Górnictwa Zagłębia Dąbrowskiego, w drugiej nowoczesna biblioteka, a w trzeciej restauracja i sala konferencyjna.

Do tej pory miastu udało się zrewitalizować elektrownię oraz wyremontować warsztaty elektryczne i transformatorownię.

- Na tym nie koniec. Mamy zamiar w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 ubiegać się o następne unijne środki na remont kolejnych pokopalnianych obiektów. Chodzi o zagospodarowanie warsztatów mechanicznych, w którym ma powstać kryta pływalnia i na którą mamy już projekt. Za parę lat, cały zrewitalizowany teren, tej jedynej zachowanej w całości powierzchni zagłębiowskiej kopalni, stanie się perełką na skalę ogólnopolską, która wspaniale będzie przypominać ponad 100 letnią historię górnictwa naszego miasta i regionu - powiedział nam burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

Czeladzka kopalnia Saturn zakończyła wydobycie w 1996 roku, po ponad 100 latach pracy.