Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: flickr.com

Kolarze przejadą przez Katowice. Będą utrudnienia w ruchu

2022-06-27 11:30

Ponad 770 kilometrów od Żor do Łodzi - przed nami 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności" i Olimpijczyków. Już 29 czerwca kolarze przejadą przez 4 województwa. Pierwsze dwa etapy odbędą się na Śląsku. Peleton wystartuje 29 czerwca rano z Żor skąd przejedzie do Katowic.

Przygotowania do 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności" i Olimpijczyków na ostatniej prostej. W pierwszym etapie, 29 czerwca peleton przejedzie z Żor do Katowic. W tym samym czasie w sercu aglomeracji odbywa się Światowe Forum Miejskie, dlatego kolarze ominą ścisłe centrum miasta.

- Wybraliśmy Dolinę Trzech Stawów jako malowniczet miejsce tuż przy centrum, a jednak wspaniałe miejsce dla finiszu etapu pierwszego z Żor do Katowic. Po pętli dookoła Lotniska Muchowiec, kibice będą mogli obserwować finiszujących kolarzy tutaj na mecie w Dolinie Trzech Stawów - Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Żory – Katowice, Tarnowskie Góry – Sosnowiec, Jaworzno – Nowy Sącz, Mielec –Tarnobrzeg, Kielce – Łódź. 772,8 km

Start wyścigu zaplanowano 29 czerwca na ulicy Folwareckiej, obok siedziby MOSiR w Żorach, a jego koniec 2 lipca na ul. Piotrkowskiej, w pobliżu Pasażu Schillera. W pięciu etapach rywalizacji, kolarze przejadą w sumie 772,8 km w pięciu województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim. 

Zwycięzca klasyfikacji indywidualnej jak i zwycięzca całego 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków założy żółtą koszulkę LOTTO.  

Na początek kolarze przejadą z Górnego Śląska do Zagłębia. Pierwszego dnia wyścigu rozegrane zostaną dwa etapy

Pierwszy etap z Żor do Katowic ma długość 92,5 km. Kolarze rozpoczną o godz. 10.30 4,5 km pętelką od startu honorowego do ostrego, skąd pojadą przez Rudziczkę, Suszec, Orzesze, Kobiór, Gostyń, Tychy, Bieruń na pierwszy finisz lotny do Lędzin (56 km). Następnie przez Mysłowice Ławki peleton dotrze do Katowic na ul. Trzech Stawów, pierwszy przejazd przez linię mety będzie oznaczał, że do pokonania pozostało jeszcze runda – prawie 6 km po ulicach miasta. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną około godz. 12.30.

W trakcie przejazdu kolarzy kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu

 - Utrudnienia będą występowały głównie w okolicy ulicy Kościuszki i Doliny Trzech Stawów czyli na pętli wyścigu i mecie. Pamiętajmy, by stosować się do zaleceń policji oraz służb porządkowych i zwracać uwagę na oznakowania. Komunikaty będą publikowane w mediach - mówi Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, komisarz Tomasz Bratek.

Peleton wjedzie do Katowic około godziny 12:00 ulicą Teodora Boya Żeleńskiego na Kostuchnie i w stronę mety będzie się kierować ulicami: Szarych Szeregów, Armii Krajowej, generała Zygmunta Waltera-Jankego, Kościuszki, Zgrzebnioka, Meteorologów, Ceglaną i Francuską. Ruch na tych ulicach zostanie wstrzymany przez służby porządkowe już o 11:30. Na ulicy Kościuszki prawy pas będzie udostępniony dla wyjeżdżających z Osiedla Zgrzebnioka. Kolarze będą poruszać się po dwóch pasach pod prąd. Ulica Francuska i ulica Lotnisko zostaną rozdzielone i lewa strona jezdni będzie udostępniona dla wyjeżdżających od strony osiedla Francuska Park. Zablokowany będzie również wjazd na ulicę 3 Stawów od ulicy Porcelanowej (przejazd pod DK86).Następnie, około 12:25 kolarze dotrą do malowniczej Doliny Trzech Stawów, gdzie czekać na nich będzie przejazd finałową pętlą, wzdłuż ulic: Lotnisko, generała Kazimierza Pułaskiego, Trzech Stawów i Francuskiej. Wyścig zakończy się o 12:45 dekoracją zwycięzców. Drugi etap rozpocznie się o godz. 17.15 na Rynku w Tarnowskich Górach. Tym razem zawodników czekają dwie rundy po ulicach miasta, następnie przez Miasteczko Śląskie, Sośnicę kolarze dotrą do Woźnik, gdzie z zaplanowano lotny finisz (27,4 km trasy). Kolejnym wyzwaniem będzie premia górska w Koclinie (43,9 km), dokąd peleton dojedzie przez Koziegłowy i Koziegłówki. Zwycięzca następnego dnia pojedzie w zielonej koszulce dla najlepszego górala. Później przez Myszków, Łazy i Dąbrowę Górniczą kolarze dotrą do Sosnowca, którego ulicami ścigać się będą prawie przez 23 km. Na mećtę usytuowaną przy ul. 3 Maja powinni dojechać około godz. 20.

Trzeci etap poprowadzi przez południową Polskę

Zmagania na trzecim etapie kolarze rozpoczną 30 czerwca o godz. 13.20 na Rynku Głównym w Jaworznie. Po przejechaniu prawie 4 km pętli ruszą ze startu ostrego przez Chełmek i Libiąż na lotną premię do Żarek (24,7 km). To najdłuższy, liczący aż 209,9 etap. Na swojej trasie zawodnicy mają kilka ważnych miejsc, to: Nowe Dwory (63,4 km) – sprint, Paszówka (75,4 km) i Bysina (99,9 km) – górskie premie, Tymbark (157,8 km) – sprint, Słopnice (171,4 km) – górska premia. Po godz. 18 kolarze wjadą na rogatki Nowego Sącza od strony Chełmca, ale zanim dotrą do mety, w centrum czeka ich prawie półkilometrowy odcinek po kostce, który szczególnie po opadach deszczu może być bardzo niebezpieczny. Podobnie jak pierwszego dnia, linię mety na ul. Nabrzeżnej kolarze przejadą dwukrotnie. Gdy zrobią to po raz pierwszy do ostatecznego finiszu będą miei 3 km. Końcowych rozstrzygnięć na trzecim etapie należy spodziewać się około godz. 18.15. Tego dnia rozstrzygnie się rywalizacja o zieloną koszulkę najlepszego górala.

Na Podkarpaciu bez górskiej premii

W trzecim etapie kolarze ścigają się z Mielca do Tarnobrzega (142 km). Start honorowy i ostry wyznaczono na al. Niepodległości, a runda ulicami miasta będzie miała prawie 3 km. Następnie kolarze pojadą przez Podleszany i Ropczyce na premię lotną do Sędziszowa Małopolskiego (49,2 km) i kolejne w Kolbuszowej (73,9 km) oraz Baranowie Sandomierskim (114,9 km). Na linię mety na placu Głowackiego po raz pierwszy kolarze przyjadą tuż po godzinie 16, ale przed nimi będą jeszcze dwa okrążenia (4,6 km każde). Od 16.20 czekać będziemy na decydujące rozstrzygnięcia.

Ostatni piąty etap, to etap premii specjalnych

Ostatni, piąty etap (201,8 km) rozpocznie się 2 lipca o godz. 10  startem honorowym na ul. ks. Ściegiennego w Kielcach, skąd kolarze dotrą na start Ostry w Nowinach. Na trasie są wyznaczone dwie premie lotne w Piekoszowie (11,4 km) i Sulejowie (122,4) i aż pięć premii specjalnych w Łopusznie (31,5 km), Końskich (66,4 km), Moszczenicy (151 km), Brójcach (171,3 km) i Andrespolu (181,3 km). Na linię mety na ul. Piotrkowskiej przy pasażu Schillera kolarze przyjadą tuż po godz. 15 i pozostanie im do pokonania pętla o długości 4,2 km.

Po zakończeniu każdego etapu zostaną przeprowadzone ceremonie wręczenia nagród najlepszym zawodnikom, a w Łodzi także uroczyste zamknięcie 33. edycji wyścigu.

Głównemu wyścigowi będzie towarzyszyć 14. Mini Wyścig „Solidarności", przeznaczony dla najmłodszych sportowców

W Katowicach pierwsza grupa wystartuje 29 czerwca o 10:30. Długość trasy Mini Wyścigu „Solidarności" w zależności od kategorii wiekowej wyniesie od 200metrów do 1600metrów i przebiega wzdłuż ulicy Trzech Stawów. Zapisy online trwają do 24 czerwca,  możliwość zapisania się bezpośrednio przed wyścigiem. Wypełniony formularz zgłoszeniowy można złożyć w dniu wyścigu pomiędzy 9:20 a 10:20 na mecie wyścigu.