Kierowca wjechał na przejazd kolejowy i... utknął. O krok od tragedii w Jaworznie. PKP pokazuje film. Zobaczcie [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-01-15 9:26 NAU

Do bardzo niebezpieczniej sytuacji doszło kilka dni temu na jednym z przejazdów kolejowych w Jaworznie. Jeden z kierowców wjechał na przejazd w momencie opadania półrogatek. Kiedy się zorientował co się stało, było już za późno. Kierowca zaczął cofać, ale zatrzymał się na zamkniętej rogatce. Na szczęście do tragedii nie doszło, ale PKP pokazało film z całego zajścia, ku przestrodze. Zobaczcie.

Kierowca utknął na przejeździe kolejowym w Jaworznie

Do nieco komicznej, ale przede wszystkim bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło kilka dni temu na przejeździe kolejowym w Jaworznie przy ul. Ciężkowickiej. Jak podały Polskie Linie Kolejowe, jeden z kierowców nie dostosował się do przepisów drogowych i wjechał na przejazd w momencie opadania półrogatek. Tym samym utknął na zamkniętym przejeździe, tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Zobaczcie film z tego zdarzenia.

Cała sytuacja wyglądała naprawdę bardzo groźnie. Zachowanie kierowcy jest jednak co najmniej zastanawiające. Być może się zagapił i nie zauważył czerwonych świateł ani opadających rogatek, ale nie wiadomo dlaczego nie skorzystał też z możliwości zjazdu z przejazdu, kiedy jeszcze otwarte były rogatki zjazdowe. Zamiast tego postanowił wrzucić wsteczny. Uderzył przez to w półrogatkę. Uszkodził sobie samochód, ale z przejazdu się nie wydostał.

Wypadki na przejazdach to złe decyzje kierowców

Według statystyk publikowanych przez Polskie Koleje Państwowe, aż 99 proc. zdarzeń na przejazdach wynika właśnie ze złych decyzji podejmowanych przez kierowców. Kierowcy najczęściej wjeżdżają na przejazdy pod opadającymi rogatkami, ale czasami też omijają zamknięte półrogatki, ignorują znaku „STOP” czy wjeżdżają na przejazd bez możliwości zjazdu.

- Do takich sytuacji w ogóle nie powinno dochodzić. One zawsze stanowią zagrożenie życia i zdrowia podróżnych znajdujących się w samochodzie i w nadjeżdżającym pociągu - uważają przedstawiciele PKP.