Awaria ŚKUP na Śląsku

i

Autor: Marcin Twaróg

Kiedy usuną awarię ŚKUP? "Jesteśmy przed krytycznym momentem"

Awaria systemu ŚKUP trwa już tydzień. ZTM poinformował o tym, kiedy zostanie usunięta i zaczną działać kasowniki, tablice informacji pasażerskiej, aplikacja i system zakupu biletów w autobusach i tramwajach ZTM na Śląsku.

Awaria systemu ŚKUP

Nad usunięciem skutków awarii systemu ŚKUP czyli Śląskiej Karty Usług Publicznych przez całą dobę pracują specjaliści odtwarzania systemów informatycznych oraz cyberbezpieczeństwa. Mają na swym koncie kilka sukcesów, jednak do pełnego restartu systemu jeszcze droga daleka. Optymistyczne przewidywania mówią, że awaria ŚKUP zostanie usunieta jeszcze w tym tygodniu.

- Usuwanie awarii wchodzi w krytyczny moment, który pozwoli określić, kiedy dokładnie system zostanie ponownie uruchomiony dla pasażerów. Ponowne uruchomienie systemu jest planowane w tym tygodniu – mówi Łukasz Zych z biura prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Na czas awarii systemu ŚKUP Zarząd Transportu Metropolitalnego zdecydował o natychmiastowym uruchomieniu w Punktach Obsługi Pasażera sprzedaży tymczasowych, papierowych biletów miesięcznych oraz o umożliwieniu zakupu biletów miesięcznych poprzez wykonanie przelewu.

Od 15 lutego pasażerowie ZTM będą mogli przy użyciu telefonów komórkowych kupować wszystkie bilety długookresowe – są to bilety tygodniowe („Sieć 7”), miesięczne („Miasto 30”, „2 Miasta 30”, „Sieć 30” i „Sieć 30 Okaziciel”), kwartalne („Miasto 90”, „2 Miasta 90”, „Sieć 90”) oraz półroczne („Sieć 180”).

Atak hackerski na ŚKUP

Do awarii ŚKUP doszło w nocy z 7 na 8 lutego. Pasażerowie korzystający z tramwajów, autobusów i trolejbusów Zarządu Transportu Metropolitalnego od tej pory nie mają dostępu do portalu pasażera i nie mogą używać aplikacji "Mobilny ŚKUP". W pojazdach nie działają czytniki kart ŚKUP, a na przystankach - tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

Najgorsze jednak, że na swoich indywidualnych kontach mają zablokowane pieniądze. Mimo zapewnień ze strony GZM, nikt nie może mieć pewności, że po usunięciu awarii konta pasażerów pozostaną nienaruszone. Jak informuje GZM doszło do ataku hackerskiego i dopiero po restarcie systemu okaże się, jakich szkód dokonali cyberprzestępcy.

Przedstawiciele Metropolii przekazali, że nic nie wskazuje, aby w jej następstwie dane pasażerów zostały naruszone lub zagrożone. Wskazali też, że bezpieczne są pieniądze zgromadzone w elektronicznych portmonetkach kart ŚKUP.

- W ostatnich dniach informatykom udało się zbudować na nowo bezpieczną infrastrukturę i odtworzyć kluczowe bazy danych, w tym najważniejszą bazę, zawierającą dokonywane przez pasażerów transakcje - informuje Łukasz Zych.

Na czas awarii ZTM wprowadził tymczasowe zasady kupowania i kasowania biletów, w tym poprzez zapisywanie na odwrotach papierowych biletów godziny ich skasowania długopisem. Bilety długookresowe zakodowane na kartach ŚKUP są ważne – można z nich korzystać za okazaniem kart. Zawieszono ważność biletów wieloprzejazdowych (obsługiwanych przez ŚKUP).