Katowiczanie chcą uciekać do innych miast. Warszawiacy i krakowianie również

i

Autor: Archiwum Katowiczanie chcą uciekać do innych miast. Warszawiacy i krakowianie również

Katowiczanie chcą uciekać do innych miast. Warszawiacy i krakowianie również

2022-10-21 11:08

To nie jest zapowiedź wielkiego exodusu mieszkańców Katowic, ale jak wskazują wyniki sondażu Instytutu Badań Samorządowych dla serwisu lokalnapolityka.pl, część katowiczan najchętniej wyniosłaby się ze stolicy województwa.

Katowiczanie chcą się wyprowadzić do innych miast

Ludność Katowic jest dość płynną liczbą. To między innymi efekt studentów, których dziesiątki tysięcy przyjeżdżają na Śląsk kształcić się na tutejszych uczelniach. Część z nich osiada na miejscu, inni wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszej pracy. Ale to nie jest jedyna kwestia, bo też spora część mieszkańców Katowic po prostu marzy o miejscach pełnych ciszy i spokoju, z dala od miejskiego zgiełku. Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonego dla serwisu lokalnapolityka.pl, z Katowic najchętniej wyprowadziłoby się 10,81 procent ankietowanych. Raczej na tak natomiast jest 7,94 procent badanej grupy. Jest też grupa, która zdecydowanie jest na nie, jeśli chodzi o wyprowadzkę ze stolicy Śląska. Jest ich aż 49,84 proc. 23,34 proc. raczej o tym nie myśli. Reszta – jak wynika z sondażu, nie ma zdania.

Duże miasta, wsie i zagranica - tam chcą się wynieść mieszkańcy

Badanie było prowadzone również w innych miastach w Polsce. Najwięcej deklaracji o wyprowadzce uzyskano w sondażach przeprowadzonych w Krakowie (19,16 proc.) oraz w Warszawie (23,45 proc.). Z Gdańska chętnie wyprowadziłoby się 14,24 proc. ankietowanych, a z Poznania 16,5 proc.

Gdzie chcieliby się wynieść mieszkańcy tych miast? 26 procent z nich wybrałoby życie w innym, dużym mieście. Co czwarty ankietowany wybrałby życie na wsi, a 22 proc. ankietowanych wyjechałoby najchętniej z kraju. Są też tacy, którzy wybraliby życie w małym i średnim mieście (odpowiednio 16 i 12 proc. badanych).

Jeśli chodzi o Katowiczan, to mieszkańcy tego miasta najchętniej przenieśliby się do innego, dużego miasta (24 proc.). Z Poznania chciałoby uciec w takim sposób 39 proc. ale już 36 proc. mieszkańców Gdańska wybrałoby spokojną wieś. Warszawiacy za to woleliby wyjechać za granicę.

Katowice się wyludniają

Ilość mieszkańców Katowic, która wybrałaby życie poza tym miastem nie powinna być zaskoczeniem. Według wstępnych danych Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2021 roku, Katowice w ciągu dziesięciu lat straciły ok. 25 tysięcy mieszkańców. W 2011 żyło tutaj 310 764 mieszkańców, ale już w 2021 tylko 285 711 mieszkańców. Ludność spadła więc o 8 procent.

Wzrost liczby mieszkańców zanotował natomiast Kraków (z 757 tys. do 800 tys.), Wrocław (z 630 tys. do ok. 673 tys.) czy Gdańsk (z 460 tys. do 486 tys.).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE