Katowicki mural na ścianie szpitala przekonuje pacjentów: „ Nie jesteś sam w chorobie” [AUDIO]

2021-10-15 13:02
Mural w Kato
Autor: Dariusz Brombosz

Wyjątkowy mural powstał na ścianie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego SUM w Katowicach Ligocie. Jest unikalny z wielu względów i pierwszy taki w regionie. Ma wesprzeć pacjentów onkologicznych i przekonać ich, że w walce z chorobą nie są sami.

"Nie jesteś sam w chorobie" niezwykły mural na ścianie UCK w Katowicach

Mural w Katowicach pojawił się z inicjatywy prezes Fundacji Oko w Oko z Rakiem - Justyny Dec, przy współpracy z Dyrekcją Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego SUM. To niezwykły mural. Pierwszy taki na Śląsku, który ma przekonać pacjentów katowickiej kliniki „…nie jesteś sam w chorobie…”

– Przedstawia pacjentów, pacjentki i przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia, którzy są razem z nimi w takim kole, linii stanowią jedno w walce z nowotworem. Chcemy aby pacjenci mieli świadomość, że my jesteśmy z nimi na dobre i złe. Staramy się najlepszymi metodami dostępnymi jakie mamy do dyspozycji wyleczyć ich. Ważne jest też dobre słowo i odpowiednie podejście do pacjenta. Ten mural ma ludzi przekonać, że na to mogą liczyć u nas- przekonuje profesorem Krzysztof Nowosielski, lekarz kierujący oddziałem Ginekologii, Położnictwa oraz Ginekologii Onkologicznej.

– W 2016 roku dowiedziałam się, że mam nowotwór piersi. Wiem, jak czuje się człowiek gdy słyszy diagnozę. Walka z rakiem jest trudna, długotrwała, co ważne można raka wyleczyć. Nie lubię gdy ktoś mówi, że rak to wyrok. Ten kolorowy mural to też przesłanie profilaktyczne, że nie trzeba się bać szpitali tylko śmiało przychodzić i badać się, aby zapobiegać chorobom, w tym chorobom nowotworowym. Jest to szczególnie ważne w okresie pandemii, ponieważ wiele osób, nadal boi się i nie wykonuje badań- mówi prezes Fundacji Oko w Oko z Rakiem - Justyna Dec.

Pacjentom UCK w Katowicach mural się podoba, chwalą pomysł. Zwracają na jego kolorystykę i to, że wywołuje pozytywne odczucia.

Mural przygotowała artystka z Krakowa Pani Anna Wardęga-Czaja, autorka m.in. murali w Amfiteatrze Opolskim, Krakowie.

Realizacje projektu powstała dzięki pomocy finansowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz firma MULTISERWIS z Krapkowic.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE