Katowice stawiają na czyste powietrze

2021-01-26 15:46

W trzech placówkach szkolnych w Katowicach zamontowano 9 wewnętrznych czujników jakości powietrza. Monitorują one takie parametry jak: temperatura, stężenie pyłów PM10, PM 2,5, a także stężenie dwutlenku węgla i wilgotność powietrza. Co więcej, stacje monitoringu rejestrują też moment otwarcia drzwi i okien w salach. To w ramach projektu AWAIR.

Koszt instalacji czujników to 120 I pół tysiąca złotych. Zostały one zamontowane w Miejskim Przedszkolu numer 85, Szkole Podstawowej numer 33 I w oddziale Żłobka Miejskiego przy ulicy Uniwersyteckiej.

– Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego. W Katowicach od dłuższego czasu podejmujemy złożone, warte dziesiątki milionów złotych działania na rzecz czystego powietrza. Przykładem może być system monitoringu jakości powietrza wewnętrznego realizowany w ramach projektu AWAIR. To kolejne działanie skupiające się na bieżącej kontroli powietrza w naszym mieście. Wytypowaliśmy trzy placówki miejskie do zamontowania czujników. W każdej zostały wybrane trzy sale, w których zostały zamontowane stacje monitorujące – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W mieście działają też czujniki zewnętrzne, które monitorują stan powietrza. Każdy mieszkaniec dostęp do danych na stronie powietrze.katowice.eu. Co ciekawe, komunikaty pojawiają się w języku polskim, a później po śląsku. Obecnie, jest to największy w Polsce system monitorowania jakości powietrza zewnętrznego,  który stanowi własność miasta. - W ramach działań pilotażowych zamontowaliśmy 127 czujników jakości powietrza zewnętrznego. Wyniki ich pomiarów dostępne są w czasie rzeczywistym na 155 ekranach multimedialnych, które zainstalowane są w wybranych obiektach użyteczności publicznej, min. w Miejskim Centrum Energii przy ul. Młyńskiej 2, Biurze Obsługi Mieszkańca w budynku Urzędu Miasta przy Rynku 1.- mówi Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią.

ESKA XD #014