Katowice: Sklep socjalny "Spichlerz" na osiedlu Tysiąclecia już otwarty! [ZDJĘCIA, WIDEO, AUDIO]

2020-12-10 20:27

Nabiał, makaron, słodycze, środki czystości, a nawet ubrania i to wszystko za pół ceny, albo i mniej! Na katowickim osiedlu Tysiąclecia powstał pierwszy w Polsce sklep socjalny. Na otwarciu były tłumy! Szczegóły na slask.eska.pl

Idea sklepów socjalnych na zachodzie znana jest od lat. Placówka otwarta w Katowicach wzorowana jest na modelu austriackim.

- Rozpoczynamy ważny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce uruchamiamy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Jednocześnie projekt ten to kolejne wspólne działanie z Fundacją Wolne Miejsce na rzecz mieszkańców Katowic – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Powołany do życia przez Fundację Wolne Miejsce i Miasto Katowice sklep socjalny ma służyć osobom w trudnej sytuacji życiowej.

"Spichlerz" czyli pierwszy w Polsce sklep socjalny powstał przy ul. Tysiąclecia 82 w Katowicach. Już na godzinę przed otwarciem przed wejściem ustawiła się długa kolejka. Jak się okazuje, warto było czekać, bo ceny w sklepie są bardzo niskie. Np. za kostkę masła trzeba zapłacić zaledwie 2 złote, za serek topiony czy jogurt 40 groszy, natomiast swetry i ciepłe bluzy w dniu otwarcia kosztowały 10 złotych. Po odejściu od kasy katowiczanie nie ukrywali radości.

- Z utęsknieniem czekaliśmy na ten sklep - mówi Krystyna.

- Mam emerytury 1020 złotych, lekarstwa, czynsz, opłaty, więc niewiele zostaje. Strasznie jestem zadowolona! Tyle owoców, wszystkiego no i tylko 14 złotych! Dopiero dochodzi to do mnie! - dodaje Zofia, która zakupy na cały tydzień zrobiła za kilkanaście złotych.

Posłuchaj jak było na otwarciu pierwszego w Polsce sklepu socjalnego:

Żeby robić zakupy w sklepie socjalnym trzeba złożyć w MOPS-ie wniosek o wydanie dedykowanej karty.

Jednak żeby wyrobić taką kartę trzeba spełnić pewne kryteria. Dochód nie może przekraczać 200% kryterium dochodowego, czyli 1 402 zł w przypadku osoby samotnej lub 1 056 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie. 

Sklep socjalny "Spichlerz" na katowickim osiedlu Tysiąclecia będzie czynny od poniedziałku do piątku od 10:00 do 15:00. Jednak pomiędzy 10:00 a 12:00 obowiązują godziny dla seniorów.

To pierwszy tego typu sklep, ale na pewno nie ostatni.

- Trwają już równolegle działania, by otworzyć kolejne sklepy m.in. w Mysłowicach, Dąbrowie Górniczej, a właściwie w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w Łodzi, Warszawie, Kołobrzegu, w Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Radomiu i Starachowicach - wylicza Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce. 

Tłumy na otwarciu sklepu socjalnego na katowickim osiedlu Tysiąclecia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE