Katowice: Pilot samolotu nie wpuścił dziecka na pokład. Matka chłopca wpadła w szał

i

Autor: Katowice Airport Zdjęcie poglądowe

Katowice: Pilot samolotu nie wpuścił dziecka na pokład. Matka chłopca wpadła w szał

2021-06-22 11:49

W ostatni weekend funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach ujawnili kolejne przypadki złamania zasad kwarantanny, związanej z epidemią koronawirusa. Osoby objęte kwarantanną chciały wejść na pokład. To okazało się jednak niemożliwe. Pilot samolotu nie wpuścił na pokład m.in. małego chłopca. Jego matka również musiała zrezygnować z lotu.

W sobotę, 19 czerwca do odprawy granicznej samolotu lecącego do Puerto Plata (Dominikana), stawiła się obywatelka Szwecji. W trakcie czynności służbowych, związanych z odprawą graniczną, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach ujawnili, że sanepid na ww. kobietę nałożył obowiązek odbycia kwarantanny w terminie od 18.06.2021 r. do 27.06.2021 roku. Zgodnie z art. 116 § 1a kodeksu wykroczeń kobieta została ukarana mandatem w wysokości 500 złotych. Kapitan statku powietrznego nie zezwolił na zabranie jej na pokład samolotu.

Dzień później czwórka obywateli Wielkiej Brytanii oraz jeden Polak stawili się do odprawy samolotu rejsowego lecącego do Londynu. Wśród Brytyjczyków znajdował się małoletni chłopiec podróżujący z matką, obywatelką Polski. W trakcie kontroli granicznej okazało się, że na czterech mężczyzn oraz chłopca sanepid nałożył obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny.

- Zgodnie z art. 116 § 1a kodeksu wykroczeń mężczyźni zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka, mandatem została ukarana jego matka za niedopełnienie obowiązku dopilnowania przestrzegania zasad przebywania na kwarantannie przez syna tj. z art. 116 § 2 kodeksu wykroczeń. Ponadto Kapitan statku powietrznego nie zezwolił na zabranie mężczyzn i dziecka na pokład samolotu, w związku z czym z lotu zrezygnowała również jego matka - informuje Szymon Mościcki ze Straży Granicznej w Pyrzowicach.

Jak nieoficjalnie wiemy, kobieta była bardzo zdenerwowana, wpadła w szał bo nie mogła polecieć wraz z synem do rodziny w Wielkiej Brytanii. Przepisy były dla niej w tym przypadku bezlitosne.

Funkcjonariusze apelują, aby podczas sezonu wakacyjnego, aby osoby planujące podróż zagraniczną upewniły się, czy nie został nałożony na nie obowiązek odbycia izolacji domowej lub kwarantanny. Ponadto przypominamy, że osoby objęte izolacją w warunkach domowych lub kwarantanną mają obowiązek przebywania pod wskazanym adresem oraz stosowania się do zaleceń służb sanitarnych.

Raport z anteny 22.06, godz.10