Już sprzedają tani węgiel od gminy. W Mysłowicach kupiliśmy go najtaniej na Śląsku

2022-12-08 15:02
Sprzedaż węgla
Autor: FB Węgiel w preferencyjnej cenie do 2 tys. zł

W województwie śląskim rozpoczęła się sprzedaż taniego węgla od samorządu w preferencyjnej cenie do 2000 zł. Najtaniej węgiel sprzedaje mieszkańcom miasto Mysłowice. Cena jest nie do pobicia, bo urząd podpisał umowę z PGG, a dystrybucją i logistyką zajmuje się bezpośrednio kopalnia Mysłowice Wesoła.

Sprzedaż węgla w preferencyjnej cenie do 2 tys. zł stała się możliwa po podpisaniu przez prezydenta tzw. ustawy węglowej. Na jej podstawie samorządy mogą kupować węgiel od importerów lub producentów po 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawać go mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel mogą sprzedawać samorządom tylko: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie lub LW Bogdanka.

Węgiel od samorządu na preferencyjnych warunkach

Nie wszystkie gminy zdecydowały się samodzielnie zorganizować sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach. Niektóre, jak np. Częstochowa, Zabrze czy Sosnowiec zdecydowały się powierzyć sprzedaż firmom prywatnym, biorąc na siebie jedynie zbieranie i rozpatrywanie wniosków.

Dla przykładu w Zabrzu mieszkańcy zainteresowani zakupem taniego węgla w cenie do 2 tys. zł powinni złożyć wniosek w Zabrzańskim Centrum Świadczeń Rodzinnych. Po jego pozytywnej weryfikacji, opał będzie można odebrać albo w kopalni Bobrek w Bytomiu, albo w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej

Inny model dystrybucji węgla przyjęły Katowice. Tam organizacją całego procesu zarządza MOPS, natomiast koordynacją dystrybucji zajmuje się MPGK Katowice współpracując z komercyjnymi składami węglowymi. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o zakup węgla na preferencyjnych warunkach, dokonaniu opłaty i jej zaksięgowaniu, przedstawiciele MPGK Katowice skontaktują się bezpośrednio z mieszkańcami, aby ustalić dogodny termin odbioru węgla lub ewentualne zasady skorzystania z odpłatnej oferty dostawy.

Za ile zakup węgla na preferencyjnych warunkach?

Według ustawy węglowej gminy mają prawo sprzedawać węgiel w cenie maksymalnej 2 tys. zł. I wiele z nich trzyma się właśnie tej kwoty. Jednak niektóre postanowiły sprzedawać węgiel taniej, aby ulżyć swoim mieszkańcom.

Podajemy cenę węgla za tonę deklarowaną przez gminy:

 • Katowice 2000 zł
 • Ruda Śląska 1950 zł
 • Mysłowice 1500 zł
 • Bytom 1900 zł
 • Chorzów 2000 zł
 • Pszczyna 1650 zł
 • Sosnowiec 1800 zł
 • Dąbrowa Górnicza 1800 zł
 • Sławków 1750 zł
 • Zawiercie 1850 zł
 • Czeladź 1950 zł
 • Bielsko-Biała 1650 zł

Niektóre miasta i gminy wciąż nie podpisały umów z producentami lub dystrybutorami węgla i jeszcze nie podają konkretnych cen dla mieszkańców.

Kiedy rozpocznie się sprzedaż węgla z gminy w cenie do 2000 zł?

Termin faktycznej sprzedaży i wydawania węgla uzależniony jest od dostawcy. Najszybciej z tym problemem uporał się Bytom, gdzie znajduje się kopalnia Bobrek.

Węgiel będzie wydawany od poniedziałku 28 listopada. 

Każdego dnia od poniedziałku do piątku węgiel będzie mogło odebrać 25 osób.

Gmina nie organizuje transportu ze składu węgla do gospodarstwa domowego - mieszkańcy powinni zadbać o transport węgla we własnym zakresie.

W tym roku, w pierwszej turze, miasto zamówiło 700 ton węgla (kostka, orzech i ekogroszek) wydobyty przez KWK Bobrek.

W pozostałych miastach węgiel będzie do odbioru najwcześniej w grudniu.

Węgiel z gminy do 2000 zł. Jak złożyć wniosek?

Każda gmina udostępnia własne wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach, bo nie ma jednolitego wzoru takich wniosków. Znaleźć się w nim muszą takie dane:

 • imię i nazwisko wnioskodawcy,
 • adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny,
 • adres poczty elektronicznej lub numer telefonu wnioskodawcy,
 • określenie ilości paliwa stałego, o zakup której występuje wnioskodawca w ramach zakupu preferencyjnego,
 • informację, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach tego zakupu preferencyjnego,
 • oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę, w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach.

W zależności od decyzji gminy, wnioski najczęściej zbierają MOPS lub gminne zarządy budynków mieszkalnych.

Preferencyjny zakup węgla za 2000 zł - wniosek [Katowice]

Wniosek o preferencyjny zakup węgla
Autor: Katowice
Wniosek o preferencyjny zakup węgla w Katowicach
Autor: Katowice

Kto może kupić tani węgiel z gminy za 2000 zł?

Węgiel w preferencyjnej cenie będzie mógł nabyć każdy mieszkaniec, bez względu na to, czy gmina, w której mieszka, bierze udział w rządowym programie. Jeśli gmina nie przystąpiła do programu, wówczas mieszkaniec ma prawo złożyć wniosek w innej gminie.

Z udogodnienia jakim jest możliwość zakupu węgla na preferencyjnych warunkach może skorzystać osoba, której przyznano dodatek węglowy oraz wszyscy, którzy nie składali wniosku o dodatek węglowy, ale spełniają warunki do jego otrzymania (w takich przypadkach sprawa jest weryfikowana indywidualnie przez pracowników MOPS). Warunkiem otrzymania jest oświadczenie, że mieszkaniec oraz inne osoby z jego gospodarstwa domowego nie nabyły paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej 1,5 tony - w przypadku,  gdy wniosek dotyczy zakupu do dnia 31 grudnia 2022 r. lub 3,0 tony - w przypadku gdy wniosek dotyczy zakupu również od dnia 1 stycznia 2023 r.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE