Pracownicy JSW w lipcu dostaną nawet 19 tys. zł nagrody

2022-07-06 13:15
Zaraza atakuje górników! Oto aktualne dane z kopalń JSW i PGG. Koronawirus na Śląsku
Autor: Polska Grupa Górnicza Kopalnia Staszic: 216 zakażeń

Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła porozumienie z pracownikami. Jeszcze w lipcu dostaną oni rekordowe nagrody w wysokości nawet 19 tys. zł. Pieniądze wpłyną na konta nie tylko górników, ale także pracowników biurowych.

Nagrody dla pracowników JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zdecydowała się przyznać wszystkim pracownikiem nagrody roczne. Ich wysokość została wynegocjowana ze związkami zawodowymi NSZZ "Solidarność", Federacją ZZ Górników JSW oraz ZZ Kadra. W JSW zatrudnionych jest obecnie około 22 tysiące ludzi i każdy otrzyma nagrodę pieniężną. Wartość tego świadczenia, łącznie z kosztami pracodawcy, nie przekroczy 480 mln zł i obciąży wyniki spółki za trzeci kwartał 2022 r.

- Zarząd JSW S.A. i Reprezentatywne Organizacje Związkowe podpisały porozumienie w sprawie wypłaty nagrody jednorazowej dla pracowników JSW S.A. będących w stanie zatrudnienia na dzień 30 czerwca 2022 roku. Wypłata nagrody nastąpi 22 lipca 2022 - informuje Artur Wojtków, zastępca prezesa JSW ds. Pracy i Polityki Społecznej.

Jaka nagroda dla górników?

Okazuje się, że nagrody pracownicze dostaną nie tylko sami górnicy, ale także pracownicy przeróbki i pracownicy powierzchni, w tym pracownicy administracyjni i biurowi. Jedynym warunkiem jest ważna umowa o pracę z JSW zawarta przed 30 czerwca 2022.

  • 19.000 zł brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią,
  • 16.000 zł brutto dla osób zatrudnionych w zakładzie przeróbczym
  • 13.000 zł dla pozostałych pracowników

 Z treści porozumienia jasno wynika, że nagród nie dostaną inni pracownicy, którzy pracują w zakładach JSW, lecz formalnie zatrudnieni są przez inne spółki. Dotyczy to np. pracowników JSW SiG lub JSW Logistic.

Związki zawodowe idą za ciosem

Zasadnicze porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń w JSW o 10 proc. (kosztem ok. 250 mln zł) podpisano 28 stycznia br. Ustalono w nim również, iż od stycznia br. z 21 do 30 zł wzrośnie wartość należnych górnikom posiłków profilaktycznych. Ponadto w ówczesnym porozumieniu zapisano, iż po ocenie sytuacji finansowej spółki za pierwsze półrocze 2022 r., strony porozumienia zdecydują o wypłacie jednorazowej nagrody dla wszystkich pracowników. We wtorek w odrębnym porozumieniu uzgodniono warunki wypłaty tej nagrody.

Podpisane w styczniu br. oraz we wtorek porozumienia wyczerpują roszczenia strony społecznej w zakresie dotyczącym wzrostu płac w tym roku - wynikało ze styczniowego porozumienia. Jednak w czerwcu związkowcy wystąpili do zarządu JSW nie tylko z wnioskiem o jednorazowe nagrody dla załogi (zgodnie z porozumieniem ze stycznia), ale także o renegocjację wartości posiłków profilaktycznych.

"Obecna sytuacja, tj. znaczące zyski, jakie osiąga nasza spółka, oraz inflacja, która realnie obniża zarobki jej pracowników, wymaga podjęcia działań w temacie polityki płacowej w JSW" - ocenili wówczas przedstawiciele strony społecznej. pap

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE