Chomik europejski

i

Autor: fb Program ochrony Chomika europejskiego Chomik europejski

Jaworzno dostało pieniądze na ochronę chomika europejskiego i muraw kserotermicznych. Dofinansowanie to ponad 150 tysięcy złotych

2023-03-22 13:19

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał ponad 150 tys. zł dwóm projektom środowiskowym realizowanym na terenie Jaworzna. Chodzi o projekt ochrony chomika europejskiego oraz czynną ochronę i odtwarzanie muraw kserotermicznych m.in. poprzez wypas owiec.

Dofinansowanie w wysokości ponad 81 tysięcy złotych przeznaczone zostanie na realizację projektu, który pozwoli odbudować populację chomika europejskiego i przeciwdziałać procesowi jego wymierania.

- Planujemy je rozmnażać, a następnie wsiedlać. Namnażanie chomików będzie realizowane w poznańskim ZOO. Poczynione zostały starania, aby rozpocząć dodatkową hodowlę zachowawczą w Egzotarium w Sosnowcu. Hodowla powinna wpłynąć na zmniejszenie stresu, którego chomiki doświadczały podczas długiego transportu z Poznania - powiedziała nam Justyna Moycho - Jędros z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

W ramach projektu powiększy się też tak zwany "chomiczy szlak" w Jaworznie. W mieście stanie piąta figurka chomika europejskiego.

Chomik europejski znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN – jego status zagrożenia w skali globalnej określono jako CR (gatunek krytycznie zagrożony), co oznacza, że jest gatunkiem szczególnej troski. Jest poważnie narażony na wymarcie na całym obszarze swojego występowania. W ciągu ostatnich 40 lat obserwowany jest drastyczny spadek populacji. W Polsce potwierdzono spadek rzędu co najmniej 80 proc. Naukowcy oszacowali, że brak działań ochronnych spowoduje, że do 2038 r. gatunek ten zniknie z Europy.

Komitet Konwencji Berneńskiej uznał chomika europejskiego za fundamentalny element dziedzictwa przyrodniczego Europy, który wymaga podjęcia pilnych działań mających na celu jego ochronę przed wyginięciem. Został także uznany za „gatunek parasolowy”, którego ochrona automatycznie pociąga za sobą ochronę wielu innych gatunków i siedlisk.

Na terenie Jaworzna pozostały dwie populacje chomików europejskich, zamieszkujące specjalnie dla nich utworzony teren użytku ekologicznego Chomik europejski w Jaworznie. Populacje te są niewielkie i odizolowane.

Jedna zamieszkuje rejon Jeziorki-Byczyna, druga – Grodzisko-Wilkoszyn.

Obszar użytku ekologicznego chomika europejskiego to ponad 273 ha.

Już w drugiej połowie maja – na terenie Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Uroczysko Sadowa Góra w Jaworznie – wzorem lat ubiegłych będzie można wypatrywać owce – „żywe kosiarki”, które wspierają miasto w utrzymaniu występujących na tym terenie muraw kserotermicznych. Niewątpliwie jednym z największych zagrożeń dla muraw jest brak ich pastwiskowego użytkowania. Dlatego też wypas zwierząt gospodarskich jest w tym kontekście najlepszą metodą ich ochrony.

Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Gmina na cały zakres prac objętych wnioskiem otrzyma ponad 69 tys. zł dotacji.

W ramach otrzymanej dotacji realizowane będzie również koszenie mechaniczne i ręczne oraz zwalczanie gatunków ekspansywnych. Wymienione działania będą obejmować swym zasięgiem także inne, cenne przyrodniczo obszary naszego miasta. Chodzi tu m.in. o Górę Wielkanoc, czy Górę Bielana.