Papieska rzeźba w Jastrzębiu-Zdroju

i

Autor: UM Jastrzębie-Zdrój

Jastrzębie-Zdrój: Ktoś zdemolował instalację artystyczną inspirowaną Janem Pawłem II

Nieznany sprawca, lub sprawcy uszkodzili instalację artystyczną przestawiającą postacie aniołów. Wystawa przed kilkoma dniami stanęła na jednym ze skwerów w Jastrzębiu-Zdroju. Aktem wandalizmu zbulwersowane są lokalne władze i przedstawiciele świata kultury.

Mówimy NIE aktom wandalizmu. Wystawa, która tydzień temu stanęła przy rondzie Porozumienia Jastrzębskiego nie przeszła bez echa wśród mieszkańców. Niestety również miał miejsce incydent, który jest wyrazem braku szacunku i celowym niszczeniem cudzej własności. Takie działania są nieodpowiedzialne i naruszają prawa innych ludzi - napisał na swojej stronie internetowej jastrzębski urząd miasta.

Chodzi o dewastację instalacji artystycznej autorstwa Michała Batkiewicza, która nosi tytuł "Anielsko dobra kultura" i jest inspirowana postacią Jana Pawła II.

Wystawa „Aniołów” składa się z siedmiu stalowych rzeźb aniołów, z których najwyższa ma ok. 7 metrów. Wokół znajdują się otoczaki, które mają symbolizować lata pontyfikatu papieża-Polaka. Kamienie wykorzystano także jako głowy postaci aniołów. Ekspozycja była prezentowana w różnych polskich miastach.

W Jastrzębiu-Zdroju nieznany sprawca lub sprawcy przewrócili posągi i podesty z kamieniami. - Wandalizm również szkodzi społeczeństwu, powodując straty finansowe i obniżając jakość życia. Działania takie są i będą surowo karane przez organy odpowiedzialne za egzekwowanie prawa - dodają urzędnicy.

O akcie wandalizmu policję poinformowali przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury. - Sztuka powinna pobudzać do dyskusji, natomiast akty wandalizmu nie pobudzają do niczego (...) To jest po prostu barbarzyństwo. Nasze +Anioły+ zostały zdewastowane, poprzewracane. Tak nie może być, nie ma na to naszej zgody. W dalszym ciągu będziemy starać się pobudzać mieszkańców do dyskusji, do tej pozytywnej - powiedział w filmie zamieszczonym na Facebooku dyrektor MOK Janusz Jurczak. - Przykro nam, smutny to dzień dla naszej jastrzębskiej kultury, że tak się dzieje w naszym mieście - dodał.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE