Jarosław Kaczyński

i

Autor: YT Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński: Węgiel ze Śląska jest średniej jakości. Górnicy zirytowani

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że węgiel ze śląskich kopalń jest średniej jakości "często nawet słabszej". Na dodatek wydobywany jest w trudnych warunkach. Dlatego na Śląsku nie będą otwierane kopalnie zamykane przez poprzednie rządy, tym bardziej, że "cena węgla spada" - powiedział Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński w czasie spotkania z mieszkańcami Radomia odpowiadał na wiele pytań. Jedno z nich dotyczyło przyszłości kopalń na Śląsku, które zostały zamknięte za poprzedniego rządu. Pytano wprost, czy istnieje możliwość otwarcia tych kopalń?

- Cena węgla spada i można sądzić, że będzie spadała. Nie chodzi o rynek polski, tylko o rynek światowy - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Kaczyński: Kopalnie na Śląsku są nieopłacalne

Prezes PiS stwierdził, że kopalnie na Śląsku są nieopłacalne. Zwykle są bardzo głębokie i mają cienkie i pochyłe krótkie pokłady. Węgiel wydobywa się z nich trudno więc takie kopalnie się nie opłacają. "Nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalń, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnej kieszeni musimy do tego dopłacać" - stwierdził Kaczyński.

Zobrazował to sytuacją górników, którzy pracują pod ziemią. "Jeżeli na przykład wydobywa się z 1200 metrów pod ziemią, to górnik jest w stanie pracować tylko cztery godziny, bo górnik musi dwie godziny dochodzić do miejsca pracy i dwie godziny wracać" - mówił Kaczyński.

Kaczyński dodał, że jeśli chodzi o przyszłe inwestycje w nowe kopalnie, to stoją one także pod znakiem zapytania. Przede wszystkim - jak wskazał - muszą się zgodzić na nie lokalne społeczności, gdzie takie kopalnie miałyby powstać. - Jeśli mieszkańcy Śląska się zgodzą, bo do tej pory nie chcą się zgadzać - stwierdził.

Ostra riposta górników na słowa Jarosława Kaczyńskiego o śląskim węglu i kopalniach

Związkowcy górniczy się burzą i piszą list otwarty. Przeczytaj koniecznie.

Śląskie kopalnie mają słaby węgiel - Kaczyński

Jarosław Kaczyński zaskoczył mieszkańców informacją, że węgiel ze Śląska jest słabej jakości. To dodatkowy powód, dla którego otwieranie zamkniętych kopalń, jest według niego nieopłacalne. Dla porównania podał, że węgiel dobrej jakości jest np. w kopalni Bogdanka koło Łęcznej w zagłębiu lubelskim.

- Węgiel ze Śląska na ogół jest w tej chwili średniej jakości, często nawet słabszej - powiedział Jarosław Kaczyński.

Tak kupisz tani węgiel z kopalni na Śląsku

Sprawdź szczegóły w galerii zdjęciowej

Jakość węgla ze Śląska

Jarosław Kaczyński w czasie spotkania z mieszkańcami Radomia powiedział, że dobry węgiel można w Polsce wydobywać na wschodzie Polski, gdzie mamy do czynienia z węglem typu 34. Dokładnie taki typ produkuje kopalnia Knurów Szczygłowice należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, o której jednak Kaczyński nie wspomniał.

- Słuchałem tego wystąpienia i krew się we mnie burzyła. Ktoś Kaczyńskiemu naopowiadał głupot, a ten je powtarza i ludzie mu wierzą. Dobrze, że mówił to w Radomiu, gdzie większość nie ma styczności z górnictwem - mówi jeden z inżynierów w kopalni PGG, który prosi o anonimowość.

Zgodnie z klasyfikacją węgla, typ 34 jest bardzo kaloryczny jednak nie nadaje się do kotłów domowych, a stosowany jest wyłącznie do produkcji koksu i w energetyce. Spalany w kotłach domowych może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia.

Mieszkańcy, którzy opalają domy węglem, potrzebują węgla typu 31 i 32.

Co o działaniach rządu myślą zwykli Polacy?

Posłuchajcie gorącej dyskusji na jednym z bazarów. Było ostro!

Listen to "Polacy mają dość polityków. Oni będą SIEDZIEĆ! AWANTURA na bazarze" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE