Jan Furtok ma swój… mural! Oficjalnie odsłąnięto go w Katowicach [ZDJĘCIA]

2021-07-30 7:30

Uroczyście odsłonięto mural przedstawiający Jana Furtoka, piłkarską legendę GKS-u Katowice. Mural ozdobił południową ścianę budynku przy ulicy Granicznej 13.

Pomysłodawcami muralu byli kibice GKS-u, zrzeszeni w stowarzyszeniu SK 1964, którzy od razu zyskali wsparcie radnego Krzysztofa Pieczyńskiego, wieloletniego kibica klubu. - Zdecydowanie przyklasnąłem inicjatywie Stowarzyszenia, którą od razu przedstawiłem prezydentowi Marcinowi Krupie. Z jego pełną aprobatą mogłem już działać formalnie, począwszy od stosownej interpelacji, aż po cały proces organizacyjny. Wszystkie kroki podejmowaliśmy wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia. Dziś nie ukrywam satysfakcji z efektu końcowego, gdyż dla mnie Jan Furtok był nie tylko moim sportowym idolem, ale uważam, że zdecydowanie najlepszym piłkarzem w historii GKS-u. Dziś jesteśmy przyjaciółmi, z czego jestem bardzo dumny – mówi Krzysztof Pieczyński.

Również Prezydent Marcin Krupa nie ma wątpliwości, że Janowi Furtokowi należała się taka forma uhonorowania. - Przez ponad dekadę budował polską markę u naszych zachodnich sąsiadów, był też wspaniałym ambasadorem Katowic, zawsze z dumą podkreślającym swoje pochodzenie. Trochę czasu trwało dobranie odpowiedniej lokalizacji dla muralu z jego wizerunkiem, ale udało się znaleźć godne miejsce. Co prawda Jasiu pochodzi z Kostuchny, ale jako wybitny katowiczanin w pełni zasłużył na uhonorowanie w samym Śródmieściu – podkreśla prezydent Katowic.

Jan Furtok nie ukrywał wzruszenia podczas odsłonięcia muralu. - W imieniu całej mojej rodziny jestem wdzięczny za ten piękny gest. Bardzo dziękuję kibicom, którzy zawsze mnie wspierali, pomagając osiągać najwyższe cele w mojej karierze zawodniczej - wyznał Jan Furtok.

Jan Furtok urodził się 9 marca 1962 roku w Katowicach-Kostuchnie. Piłkarską karierę rozpoczął w MK Górnik Katowice, a już w 1977 roku trafił do GKS-u Katowice. W latach 1979-1988 oraz 1995-1998 w barwach GieKSy rozegrał 209 ligowych meczów, w których zdobył 88 bramek, co jest rekordem klubu. W niemieckiej Bundeslidze był najlepszym polskim strzelcem przed erą Roberta Lewandowskiego. W latach 1988–1995 w barwach HSV Hamburg i Eintrachtu Frankfurt rozegrał 188 meczów, zdobywając 60 goli. W 1991 rok został wicekrólem strzelców Bundesligi, a także wybrany najlepszym obcokrajowcem rozgrywek. W Reprezentacji Polski zagrał w 36 meczach, zdobywając 10 bramek, będąc m.in. uczestnikiem Mistrzostw Świata w Meksyku w 1986 roku. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem grup młodzieżowych w GKS-ie, a także - jak do tej pory - ostatnim trenerem I drużyny GKS-u w Ekstraklasie (w 2005 roku).

W 1986 roku Jan Furtok w barwach GKS Katowice zdobył Puchar Polski. Numer 9, z którym przez całą karierę grał w Gieksie został przez klub zastrzeżony i na zawsze przypisany do jego nazwiska. Do 2009 związany był z GKS jako prezes klubu, 5 stycznia 2010 został dyrektorem sportowym kadry narodowej. W 2017 otrzymał specjalną nagrodę klubową „Super Buka” – nagrodę specjalną GKS-u Katowice. Do dzisiaj mieszka w Kostuchnie, południowej dzielnicy Katowic.

Eska Summer City 25.07 Scandinavia Resort
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE