Irbisy, czyli pantery śnieżne ze śląskiego ZOO zyskały nowy dom! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-05-17 18:40

Woliera dla panter śnieżnych o powierzchni około 1600 m kw. to zwycięzki projekt pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Budowa wybiegu dla Irbisów kosztowała blisko 1,2 mln złotych.

Oprócz dużej przestrzeni, dzikie koty zyskały miejsce do zabawy i odpoczynku, a goście Śląskiego Ogrodu Zoologicznego mogą je podglądać przez siatkę lub ze specjalnego tarasu.

Pantery śnieżne to gatunek zagrożony wyginięciem. Na całym świecie jest ich zaledwie 4 tysiące.

Pantery Śnieżne są objęte Europejskim Programem Hodowlanym, w którym uczestniczy śląskie zoo. A to oznacza, że być może niebawem, w ogrodzie pojawią się młode.

- Nad takim programem czuwa koordynator gatunku. Koordynator we wszystkich stowarzyszonych ogrodach tak osobniki, żeby ich potomstwo było jak najbardziej zróżnicowane genetycznie - mówi Wojciech Bielatowicz, pracownik śląskiego zoo i autor projektu.

Irbisy zamieszkujące ogrody zoologiczne, to w pewnym stopniu bank genetyczny tego gatunku. Rozbudowa woliery w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie pozwoli na rozmnażanie tego gatunku.

- My tworząc taką inwestycję, mamy już zarekomendowaną parę. Jeden z naszych wyjedzie, przyjedzie inny bądź dwa osobniki, które będą się mogły u nas rozmnażać - dodaje Bielatowicz.

Giną przez piękne umaszczenie.

Pantery śnieżne są przede wszystkim zabijane przez kłusowników, którzy mogą zarobić sporo pieniędzy na ich skórach. To właśnie dlatego ich populacja jest tak skrajnie niska.

- Niestety to nie zmiany środowiskowe powodują, że ten gatunek jest zagrożony, ale przede wszystkim zagraża mu człowiek. Ze względu na to, że pantery śnieżne mają przepiękne ubarwienie, mają przepiękne skóry niestety kłusownicy w dużej części polują na te zwierzęta i te zwierzęta są wykorzystywane nie tylko na skóry, ale również to co w środku, kości na różnego rodzaju medykamenty - mówi Izabela Domogała, członek zarządu woj. śląskiego.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym mieszkają w tej chwili dwa osobniki tego gatunku.

Do tej pory pantery śnieżne miały do swojej dyspozycji zaledwie 100 m kw. powierzchni. Dzięki zwycięzkiemu projektowi Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, Ibrysy zyskały wybieg o powierzchni ponad 1600 m kw.

- W jej skład wchodzi budynek hodowlany - pomieszczenia dla zwierząt i zaplecze techniczne - oraz wybiegi zewnętrzne o powierzchniach około 200 m kw., 600 m kw. i 800 m kw. Nawierzchnia i wystrój wybiegów zostały przygotowane tak, by możliwie najlepiej oddawały naturalne warunki życia tego gatunku. Irbisy zamieszkują tereny górskie, stąd wystrój może wydawać się dość surowy - na wybiegach osadzone zostały kamienie, a nawierzchnię wybiegów zróżnicowano pod względem faktur i roślinności. Konstrukcja wybiegów zapewnia zwierzętom dostęp do miejsc, w których będą mogły się ukryć przed wzrokiem zwiedzających, wyciszyć i odpocząć - dodaje Domogała.

Tymczasem do dyspozycji zwiedzających został oddany taras widokowy z tablicami edukacyjnymi, żeby z góry można było podziwiać te piękne dzikie koty.

Dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego cieszy się, że dzięki funduszom z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego powstała woliera dla Ibrisów.

- Ja zawsze sobie cenię inicjatywę ludzi, dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że mam takiego pracownika jak pan Wojciech Bielatowicz, który zainicjował pomysł powstania tego wybiegu i bardzo też dziękuję naszym sympatykom, że oddali głos. Ten głos jest dla nas naprawdę niezwykle ważny - mówi Marek Mitrenga, dyrektor śląskiego ZOO.

- Myślę, że nie zdradzę tajemnicy, ale powiem, że otrzymamy projekt na budowę wolier dla kuraków, który będzie finansowany z drugiej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego i zachęcam też właśnie naszych sympatyków do oddania głosu na Marszałkowski Budżet Obywatelski trzecią edycję, którą też zgłosiliśmy w tym roku - dodaje Mitrenga.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Irbisy ze Śląskiego ZOO zyskały nowy dom