Indyjski wariant koronawirusa dotarł do Katowic? Policja pilnuje domu zakażonych zakonnic

2021-04-29 7:48 Arkadiusz Nauka
Indyjski wariant koronawirusa dotarł do Katowic? Policja pilnuje domu zakażonych zakonnic
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

W Katowicach pojawił się groźny indyjski wariant koronawirusa? Tak podejrzewa śląski sanepid, który właśnie bada próbki pobrane od kilkunastu zakażonych zakonnic. Policja od kilku dni pilnuje domu, w którym Misjonarki Miłości Matki Teresy prowadzą jadłodajnię dla bezdomnych.

Policyjny radiowóz od wtorku stoi przed jadłodajnią prowadzoną przez Misjonarki Matki Teresy z Kalkuty. Funkcjonariusze pilnują, żeby nikt nie wchodził i nie wychodził z budynku. Powód? Podejrzenie pojawienia się indyjskiego wariantu koronawirusa. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", śląski sanepid podejrzewa, że zakonnice mogły zarazić się koronawirusem od bezdomnych, którzy przychodzą do prowadzonych przez nich jadłodajni przy ulicy Krasińskiego.

- Siostry są pozytywne, a pobrane od nich próbki zostały wysłane do sekwencjonowania. Czekamy na wyniki tych badań, dopiero po ich uzyskaniu będziemy mieli pewność, czy to wariant indyjski, czy nie – powiedział Grzegorz Hudzik, szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach cytowany przez "GW".

W sumie pod lupę służb sanitarnych trafiło 15 sióstr zakonnych. Na kwarantannę trafiły też osoby, które miały z nimi kontakt - głównie są to bezdomni, którzy przychodzili do jadłodajni.

Czym jest indyjski wariant koronawirusa?

Lekarze alarmują, że indyjski wariant koronawirusa może być bardziej zaraźliwy od jego pierwotnej wersji. Przekonują jednak, że nie należy na tym etapie wpadać w panikę. Co wiemy o nowym wariancie? Jego naukowa nazwa to B.1.617. Został wykryty w październiku 2020 roku. Jest połączeniem wariantów brazylijskiego i kalifornijskiego.

- Nie mamy na tę chwilę wiedzy dotyczącej stopnia transmisji, rodzaju przebiegu COVID-19 wywołanego B.1.617, śmiertelności ani wpływu na naszą odpowiedź odpornościową - informuje dr Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii.

Jak poinformowało indyjskie ministerstwo zdrowia szczepionka przeciw COVID-19, która masowo wykorzystywana jest w Indiach, skutecznie chroni przed tym wariantem wirusa.

Restauratorzy otworzą ogródki