Grypa w województwie śląskim

i

Autor: pexels

Grypa atakuje dzieci na Śląsku. Pierwszy tydzień stycznia z największą liczbą zachorowań

Województwo śląskie jest opanowane przez grypę. Choroba zakaźna atakuje przede wszystkim dzieci w wieku do lat 14. W pierwszym tygodniu stycznia 2023 r. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarejestrowała aż 47742 przypadki grypy i chorób grypopochodnych. Prawie połowa zachorowań to dzieci.

Grypa na Śląsku: ilu jest chorych

Tak szybko rozprzestrzeniającej się grypy w województwie śląskim nikt się nie spodziewał. Pod koniec grudnia śląskie zajmowało czwartą pozycję w Polsce. Pierwszy tydzień 2023 roku pokazał, że chorych na grypę przybywa w błyskawicznym tempie. W okresie 1-7 stycznia do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa śląskiego zgłoszono aż 47742 przypadki zachorowań na grypę i przypadki grypopodobne, w tym 17129 u dzieci do lat 14. Śląskie zajmuje już drugą pozycję w Polsce. A należy pamiętać o tym, że to dane niepełne, bo część chorych w ogóle nie zgłasza się do lekarza.

Chorzy na grypę w województwie śląskim

Zobacz najnowsze dane na wykresach

W których miastach atakuje grypa

Z najnowszych danych wynika, że grypa w Katowicach atakuje najbardziej. Liczba chorych zwiększyła się tydzień do tygodnia z 4447 przypadków do 7204 przypadków. Ogromny wzrost zachorowań obserwujemy w Częstochowie: z 3314 przypadków do 4934 przypadków, Tychach z 3690 do 4565 przypadków. Na szczęście na południu województwa w Bielsku-Białej obserwujemy nagły spadek zachorowań z 8539 przypadków do 5969 przypadków.

Współczynnik zapadalności na grypę w pierwszym tygodniu stycznia 2023 roku wyniósł 1095,01/100 tys. mieszkańców i jest wyższy od współczynnika zapadalności w analogicznym okresie 2022 roku (129,54/100 tys. mieszkańców). Jest to również najwyższy współczynnik zapadalności jaki zanotowano w województwie śląskim w porównaniu z analogicznymi okresami lat poprzednich (2014-2022).

Grypa: jak przebiega i ile trwa?

Jak podaje WSSE w Katowicach, w pierwszym tygodniu stycznia hospitalizowano 456 osób z powodu objawów ze strony układu oddechowego, 9 osób z powodu objawów ze strony układu krążenia oraz 10 osób z innych przyczyn. Na szczęście w okresie od 1 do 7 stycznia br. w województwie śląskim nie zarejestrowano zgonów z powodu grypy.

W porównaniu do ostatniego tygodnia grudnia to wyraźny wzrost danych, bo wówczas hospitalizowano 319 osób z powodu objawów ze strony układu oddechowego, 4 osoby z powodu objawów ze strony układu krążenia oraz 30 osób z innych przyczyn. Łatwo na tych liczbach zauważyć, że przebieg grypy z tygodnia na tydzień jest cięższy.

Objawy grypy pojawiają się do 48 godzin po zarażeniu i są od razu intensywne. Występuje wysoka gorączka, wyczerpanie i bóle mięśniowe niepodobne do przeziębienia. Zdarzają się omdlenia. Najcięższy stan to zwykle trzeci dzień. Objawy te występują nawet do 7 dni, po czym stopniowo mijają. Jednak często pojawiają się powikłania, które powodują, że powrót do pełni sił może trwać nawet dwa tygodnie.