Grabić, czy nie grabić? Jaworznickie Wodociągi namawiają do pozostawienia na zimę części liści w ogrodzie

2021-10-21 13:13
Nie wyrzucaj wszystkich liści do śmietnika
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Nie wyrzucaj wszystkich liści do śmietnika

"Nie wyrzucaj wszystkich liści do śmietnika" apelują jaworznickie Wodociągi odpowiedzialne za wywóz odpadów od mieszkańców. Zdaniem władz spółki są miejsca, gdzie liście mogą swobodnie leżeć i nie będą w niczym przeszkadzały. Posłużą wtedy jako naturalny nawóz.

Jak podkreślają jaworznickie Wodociągi opadające liście tworzą naturalną ściółkę, która pomaga zwalczać chwasty i użyźnia glebę podczas jej rozkładu. Rezygnacja z grabienia liści może nam później zaoszczędzić kupowania środków chwastobójczych oraz nasion traw.

- Grabienie opadłych liści pozwala zachować w ogrodzie porządek i estetyczny wygląd. Jednak na opadłe liście nie trzeba spoglądać tylko w kategoriach śmieci. Opadające liście oferują podwójną korzyść. Tworzą naturalną ściółkę, utrzymują ziemię w naturalnej równowadze podczas mroźnych zimowych miesięcy. Drugą funkcją opadających liści jest zapewnienie schronienia dla wielu gatunków ptaków, wiewiórek i owadów - powiedział nam rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel.

Pod żadnym pozorem nie wolno spalać liści. Zabrania tego polskie prawo. Ustęp 7. Art.31 Ustawy o odpadach mówi, że we własnym ogrodzie możemy palić tylko i wyłącznie śmieci, które nie są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

W praktyce gminy organizują zbieranie liści z terenów prywatnych, więc nie można ich spalać.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE