Gornicy i płyn

i

Autor: Polska Grupa Górnicza

Górnicy w dwie godziny potrafią wyprodukować kilka tysięcy litrów płynu wirusobójczego. Środek powstaje w kopalni Piast-Ziemowit.

2020-03-25 14:47

Polska Grupa Górnicza nie potrzebuje pośredników i producentów płynu dezynfekcyjnego. W czasie pandemii koronawirusa górnicy wzięli sprawy w swoje ręce. Sami produkują środek do dezynfekcji, który jest wykorzystywany w kopalniach i zakładach należących do Spółki. Co ciekawe, do produkcji wykorzystują własne źródło wody.

W kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu należąca do Polskiej Grupy Górniczej w ciągu dwóch godzin powstaje kilka tysięcy litrów płynu do dezynfekcji. W dobie pandemii płyn jest stosowany we wszystkich kopalniach i zakładach spółki do walki z koronawirusem. Zakład do produkcji wykorzystuje własną wodę z pompowni na głębokości ponad 400 m. Ruch Ziemowit należący do kopalni zespolonej Piast-Ziemowit posiada własne ujęcia wody. Woda słynie z czystości i walorów mineralnych. Nasi pracownicy piją ją w pracy dla ochłody. Dziś jak się okazuje jest jednym z składników dzięki któremu powstaje płyn wirusobójczy- mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Skuteczność płynu na zlecenie PGG potwierdzili naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Środek dezynfekcji powstający w kopalni Ziemowit może być skutecznie stosowany do odkażania powierzchni zanieczyszczonych mikrobiologicznie w obiektach zakładu górniczego. Ma działanie wiruso- i grzybobójcze.

Górnicy płyn przechowują w pojemnikach o pojemności 1000 l każdy. To stosunkowo lekki zbiornik z tworzywa sztucznego, zabezpieczony specjalną siatką, ułożony na palecie. Pracownicy PGG napełniają nim mniejsze pojemniki i za jego pomocą dezynfekcują m.in. kopalniane łaźnie, korytarze, poręcze i klamki w miejscach, z których codziennie korzysta ponad 41 tysięcy pracowników spółki.

./.