Górnik

i

Autor: KGHM mat. pras

Górnicy chcą wyższej normy spożycia alkoholu. Nie odpowiada im regulamin pracy

Związkowcy z Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Polkowice-Sieroszowice domagają się zmiany w regulaminie pracy. Według nich zapisy regulaminu dotyczące definicji stanu po spożyciu alkoholu są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Polkowice-Seroszowice napisał do dyrektora zakładu list, w którym związkowcy domagają się zmian w regulaminie pracy. Kością niezgody jest rygorystyczne podejście zakładu pracy dotyczące definicji stanu po spożyciu alkoholu.

Alkohol w pracy?

Według obowiązującego regulaminu stan po spożyciu alkoholu, to stan, w którym w organizmie pracownika wykryto jakiekolwiek stężenie alkoholu powyżej 0,00 promila. Tutaj związkowcy odnoszą się do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który w inny sposób definiuje stan po spożyciu alkoholu.

Według ustawy do zdefiniowania stanu po spożyciu alkoholu dochodzi w momencie, kiedy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila.

Związkowcy domagają się zmian w regulaminie powołując się również na orzecznictwo sądów pracy.

Aktualne orzecznictwo sądów pracy, w tym sądów z okręgu, w którym pracodawca ma siedzibę, wskazuje jednoznacznie, że Regulamin pracy, z którego wynika, że stan po użyciu alkoholu to stan organizmu, w którym wykryto jakąkolwiek ilość alkoholu nie może być bardziej rygorystyczny niż przepisy ustawy – czytamy w treści listu związkowców.