Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

i

Autor: Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Gliwice. Szansa dla pacjentów z rakiem kory nadnerczy. Ruszają pionierskie badania kliniczne

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach będzie pierwszym ośrodkiem w Polsce, który poprowadzi badania kliniczne dla chorych na raka kory nadnerczy. Szansę na zdrowie zyska 24 pacjentów, u których standardowe terapie się nie sprawdziły.

Niedawno informowaliśmy o tym, że w Narodowym Instytucie Onkologii Otwarto pierwszą w naszym kraju poradnię onkologiczną dla młodych dorosłych. Nie minął nawet miesiąc, a szpital ogłasza kolejny pionierski projekt. 

Placówka właśnie ogłosiła rekrutację do badań klinicznych dla chorych na raka kory nadnerczy. Będzie to pierwszy ośrodek w Polsce, który poprowadzi leczenie nowatorską metodą. 

Rak kory nadnerczy to rzadka, ale bardzo trudna w leczeniu choroba

Rak kory nadnerczy jest niezwykle rzadki, dotyka jedną osobę na milion. Niestety cechuje się złym rokowaniem i tylko radykalne leczenie operacyjne wczesnych postaci daje cień nadziei na wyleczenie. Gdy nowotwór osiągnie już zaawansowany stopień, szansa na powrót do pełnego zdrowia dramatycznie maleje. Na domiar złego standardowe terapie są bardzo ograniczone i charakteryzują się umiarkowaną efektywnością.

Jeśli nie ma możliwości operacji, zaawansowany nowotwór leczy się zwykle chemioterapią z zastosowaniem czterech leków. Na takie leczenie odpowiada pozytywnie tylko 1/4 chorych. Jeszcze mniejsze szanse na wyzdrowienie mają pacjenci, u których stosuje się chemioterapię drugiej linii. W takim przypadku na leczenie reaguje poniżej 10 proc. chorych.

- W sytuacji wyczerpania standardowych metod lub braku możliwości ich zastosowania, jedyną szansą terapii dla pacjenta z zaawansowanym, postępującym rakiem kory nadnerczy jest udział w badaniach klinicznych. Dotychczasowe wyniki takich badań, prowadzonych poza granicami Polski, wskazują na potencjalną korzystną rolę inhibitorów punków kontroli immunologicznej w terapii raka kory nadnerczy – tłumaczy główny badacz dr n. med. Barbara Ziółkowska z II Kliniki Radioterapii i Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Zagraniczne badania wskazują na potencjalne korzyści 

Wyniki dwóch prospektywnych badań klinicznych z wykorzystaniem leku pembrolizumabu wskazują, że na terapię z wykorzystaniem tego leku zareagowało pozytywnie 23 proc. z nich. U 36 proc. pacjentów nie stwierdzono progresji choroby. W badaniu wzięło udział 55 pacjentów.

Pembrolizumab jest lekiem stosowanym w immunoterapii innych nowotworów, takich jak rak płuca czy czerniak. Mechanizm jego działania polega na aktywacji własnego układu odpornościowego pacjenta w walce przeciwko nowotworowi.

- Dotychczasowe wyniki badań wskazują na możliwą skuteczność immunoterapii z zastosowaniem tego leku jako terapii ratunkowej u pacjentów z rakiem kory nadnerczy po wyczerpaniu standardowych metod terapeutycznych – podkreśla koordynator badania lek. Agnieszka Kotecka-Blicharz z NIO w Gliwicach.

Ruszyła rekrutacja do programu. Kto może się zakwalifikować?

Narodowy Instytut Onkologii poprowadzi projekt w 5 ośrodkach, a sfinansuje go Agencja Badań Medycznych. W badaniu weźmie udział 24 pacjentów z rozpoznaniem miejscowo lub przerzutowego, nieoperacyjnego, progresującego raka kory nadnercza.

Aby zakwalifikować się do leczenia, pacjent musi spełnić kilka warunków:

  • wiek powyżej 18. roku życia
  • stan kliniczny wg ECOG <2
  • mierzalna choroba wg RECIST 1.1
  • adekwatna funkcja szpiku i narządów wewnętrznych
  • skuteczna antykoncepcja w przypadku pacjentów w wieku reprodukcyjnym
  • wyczerpanie standardowych metod terapii i potwierdzenie progresji w czasie określonym w protokole

W ramach leczenia pacjentom będzie dożylnie podawany lek pembrolizumab w cyklach co 3 tygodnie w dawce 200 mg. Punktem wyjścia do oceny będzie obiektywna odpowiedź na leczenie, czas wolny od progresji i czas trwania odpowiedzi na leczenie. Lekarze pod uwagę wezmą również bezpieczeństwo leczenia oraz jakość życia pacjentów.