Gliwice pomagają w budowie stacji kosmicznej Lunar Gateway. To nie żart!

2022-09-30 8:34

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej rozwija działalność w branży lotniczej. Należące do gliwickiego GAPR Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego podpisało kontrakt na wytwarzanie paneli strukturalnych służących do budowy jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej Lunar Gateway.

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego już od kilku lat wraz z koncernem Thales Alenia Space wdraża program transferu technologii kosmicznych. Dzięki temu przedsięwzięciu spółka jest jedynym polskim podmiotem posiadającym odpowiedni potencjał i kompetencje do wytwarzania struktur kompozytowych służących do budowy statków kosmicznych.

Stacja kosmiczna Lunar Gateway umożliwi eksplorację Księżyca i przestrzeni wokół niego. Ułatwi też badania z wykorzystaniem technologii i procesów niezbędnych do przeprowadzenia w przyszłości misji na Marsa – mówi Bartłomiej Płonka, prezes ŚCNTPL.

Kontrakt na produkcję paneli dla stacji kosmicznej Lunar Gateway jest kolejnym wspólnym przedsięwzięciem Thales Alenia Space oraz Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego. Przedsięwzięcie finansuje Europejska Agencja Kosmiczna. Wcześniej spółka wytwarzała już panele strukturalne do budowy dużych geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych, które zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną lub ich wyniesienie jest planowane w najbliższym czasie.

Uruchomione w 2012 r. w Czechowicach-Dziedzicach Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego jest jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków wytwarzania struktur kompozytowych w technologii autoklawowej wraz z laboratorium badawczym. Świadczy usługi głównie dla przemysłu lotniczego. Spółka należy do gliwickiego GAPR, w którym większościowe udziały posiada miasto Gliwice.