Gliwice pomagają w budowie stacji kosmicznej Lunar Gateway. To nie żart!

2022-09-30 8:34

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej rozwija działalność w branży lotniczej. Należące do gliwickiego GAPR Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego podpisało kontrakt na wytwarzanie paneli strukturalnych służących do budowy jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej Lunar Gateway.

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego już od kilku lat wraz z koncernem Thales Alenia Space wdraża program transferu technologii kosmicznych. Dzięki temu przedsięwzięciu spółka jest jedynym polskim podmiotem posiadającym odpowiedni potencjał i kompetencje do wytwarzania struktur kompozytowych służących do budowy statków kosmicznych.

Stacja kosmiczna Lunar Gateway umożliwi eksplorację Księżyca i przestrzeni wokół niego. Ułatwi też badania z wykorzystaniem technologii i procesów niezbędnych do przeprowadzenia w przyszłości misji na Marsa – mówi Bartłomiej Płonka, prezes ŚCNTPL.

Kontrakt na produkcję paneli dla stacji kosmicznej Lunar Gateway jest kolejnym wspólnym przedsięwzięciem Thales Alenia Space oraz Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego. Przedsięwzięcie finansuje Europejska Agencja Kosmiczna. Wcześniej spółka wytwarzała już panele strukturalne do budowy dużych geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych, które zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną lub ich wyniesienie jest planowane w najbliższym czasie.

Uruchomione w 2012 r. w Czechowicach-Dziedzicach Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego jest jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków wytwarzania struktur kompozytowych w technologii autoklawowej wraz z laboratorium badawczym. Świadczy usługi głównie dla przemysłu lotniczego. Spółka należy do gliwickiego GAPR, w którym większościowe udziały posiada miasto Gliwice. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE