Gliwice: 18-latka z niepełnosprawnością intelektualną zaszczepiła się przeciw COVID-19. Rodzice poszli do sądu

2021-05-14 7:48 Arkadiusz Nauka PAP.
Gliwice: 18-letnia dziewczyna z niepełnosprawnością intelektualną zaszczepiła się przeciw COVID-19. Rodzice poszli do sądu
Autor: Jolanta Skwaradowska Ola zaszczepiła się w Gliwicach w punkcie zlokalizowany na lodowisku

18-letnia Ola z Gliwic z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami ze spektrum autyzmu została w czwartek zaszczepiona w punkcie na lodowisku Tafla w Gliwicach. Rodzice dziewczyny musieli się w tej sprawie zwrócić do sądu.

Ola skończyła 18 lat dokładnie 28 kwietnia 2021 roku, dzięki czemu objął ją Narodowy Program Szczepień. Barierą okazała się jednak kwestia zgody na szczepienie, której ze względu na trudności w komunikacji z otoczeniem dziewczyna nie mogła świadomie udzielić. Nie mogli jej też udzielić wobec pełnoletniej, a nie ubezwłasnowolnionej córki jej rodzice. Zwrócili się więc do sądu, który – w oparciu o opinię lekarza prowadzącego i lekarza psychiatry - ustanowił matkę kuratorką córki w tej sprawie.

W czwartek, 13 maja Ola z rodzicami przyjechała do punktu szczepień, zorganizowanym na lodowisku przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. Obawiano się reakcji Oli na dużą halę, pełną obcych ludzi, tym bardziej, że dziewczyna boi się szpitali i personelu w białych kitlach. Po dopełnieniu formalności szczepienie podał nastolatce w samochodzie, w asyście rodziców, doświadczony ratownik medyczny i pielęgniarz Rafał Kucza. Procedura przebiegła bez zakłóceń.

- Ola przyjęła to spokojnie, choć miała trudny dzień w szkole. Mile mnie to zaskoczyło. Bardzo się cieszę. Pracownicy szpitala podeszli do zadania bardzo profesjonalnie. Mam nadzieję, że podanie drugiej dawki też przebiegnie tak dobrze – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej mama Oli pani Małgorzata.

- Droga sądowa nie była łatwa do przejścia. Szkoda, że rodzice niepełnosprawnych osób muszą ją przechodzić – dodała.

Rodzice Oli – sami już zaszczepieni - mają teraz nadzieję na wakacyjny wyjazd z córkami.(PAP)

Raport z Anteny 13.05
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE