Współpracownik papieża został aresztowany. Ojciec Polikarp N. usłyszał 14 zarzutów

i

Autor: Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce

Kościół

Franciszkanin z Katowic Polikarp N. oskarżony o gwałty i pedofilię

Ojciec Polikarp N. został oskarżony przez gdańską prokuraturę o przestępstwa o charakterze seksualnym wobec małoletnich. Akt oskarżenia przeciwko duchownemu wpłynął już do sądu.

Polikarp N. oskarżony o gwałty i pedofilię. To bliski współpracownik papieża

13 maja Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Elblągu. O. Polikarp N. odpowie za przestępstwa o charakterze seksualnym - gwałt, pedofilię i wykorzystanie zależności wobec małoletnich.

Do czynów tych miało dochodzić w latach 2006-2016 w Polsce i za granicą. Zdaniem prokuratury, franciszkanin wykorzystywał zaufanie, które budził jako przewodnik duchowy, by popełniać przestępstwa.

Łącznie prokurator zarzucił o. Polikarpowi N. popełnienie 14 przestępstw na szkodę 4 małoletnich. Aż 8 z zarzuconych czynów dotyczyło doprowadzenia podstępem do obcowania płciowego, za co grozi kara od 3 do 15 lat więzienia. W większości przypadków ofiary Polikarpa N. nie miały ukończonych 15 lat.

Postępowanie zostało zainicjowane zawiadomieniem Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zakonu, do którego przynależy oskarżony. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku została wyznaczona do przeprowadzenia postępowania w tej sprawie - przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Duchowny nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień. Obecnie przebywa w areszcie.

Ojciec Polikarp N. formalnie jest członkiem katowickiej prowincji franciszkanów. To doktor teologii i historyk. Karierę w Watykanie rozpoczął za pontyfikatu Jana Pawła II. Przez ponad 20 lat pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu, pracując kolejno z papieżami Benedyktem XVI i Franciszkiem.