Forum GEN.PL w Katowicach. Młode pokolenie dyskutowało o przyszłości, technologii, pracy i sensie życia

2023-06-09 20:50

Czy sztuczna inteligencja to szansa czy zagrożenie? Jak młode pokolenie postrzega wolność? Jak będzie wyglądał rynek pracy za 10 lat? To tylko niektóre tematy poruszane podczas Forum GEN.PL, które odbyło się 9 czerwca w Katowicach. Spotkanie ludzi młodego pokolenia z ekspertami i dyskusje na ważne, inspirujące tematy były głównym punktem programu Forum GEN.pl. Wieczorem na uczestników czekała też zabawa. Chill Out Time, koncert oraz Afterparty.

Forum GEN.PL to wydarzenie przygotowane przez młodych dla młodych, zaprojektowane tak, by rozwój łączył się z dobrą zabawą, wiedza doświadczonych ekspertów przenikała się z dyskusją przedstawicieli młodego pokolenia. Wszystko po to, by stworzyć miejsce do dialogu i wzajemnej inspiracji – mówili organizatorzy. Zaproszenie do podzielnia się swoją wiedzą i doświadczeniem przyjęli m.in. Tomasz Rożek, Jakub Wiech, dr Maciej Kawecki, Jarosław Królewski czy Tim Harford. Uczestnikami jednego z paneli byli również Krzysztof „Jankes” Jankowski z Radia Eska, oraz red. Iwona Kutyna, współpracująca z Super Expressem.

Panele dyskusyjne odbywały się na otwartych terenach w pobliżu katowickiego Muchowca. I choć pogoda była jak życie: czasem słońce, czasem deszcz, nie przeszkadzało to w prowadzeniu ciekawych debat. Oprócz tego do dyspozycji uczestników była strefa gastro, oraz strefa VR z nowoczesnymi symulatorami wirtualnej rzeczywistości.

Strefa VR

i

Autor: Marcin Kasprzyk

Warsztaty, dyskusje i dobra zabawa w wirtualnej rzeczywistości

- Jak wykorzystać możliwości, które daje technologia? Jak zadbać o siebie i znaleźć sens życia? Jakie będą zawody przyszłości i jak znaleźć ciekawą i rozwijającą pracę? – to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi szukają uczestnicy Forum GEN.PL" - mówił Adam Zych, prezes fundacji ProjektPL, pomysłodawca wydarzenia. - Wybór prelegentów nie był przypadkowy. Zależy nam na tym, by uczestnicy mogli skorzystać z doświadczenia tych, którzy osiągnęli już sukces i usłyszeli osoby zaangażowane społecznie. Dlatego przygotowaliśmy 10 warsztatów i 30 dyskusji, by każdy znalazł coś dla siebie - tłumaczył.

Międzypokoleniowy dialog jest nie tylko możliwy, ale wręcz niezbędny do dobrego życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. By przedstawiciele różnych pokoleń mogli zrozumieć swoje racje oraz punkty widzenia, potrzebna jest otwartość. Chcemy umożliwić uczestnikom podzielenie się swoją wizją przyszłości, jednocześnie dając im szansę na czerpanie z bogatej wiedzy doświadczonych specjalistów" – mówi Adam Zych. "Wiemy, że jest to możliwe tylko w atmosferze wzajemnego szacunku oraz zaufania i o taką zadbamy podczas wydarzenia – dodaje.

dr Tomasz Rożek

i

Autor: Marcin Kasprzyk

Sztuczna inteligencja, cieszyć się czy martwić?

Jeden z paneli, który zgromadził dużą liczbę uczestników, dotyczył dyskusji na temat rozwoju sztucznej inteligencji. Nic dziwnego, młode pokolenie będzie musiało zmierzyć się z tą bardzo dynamicznie rozwijającą się technologią. Organizatorzy postawili pytanie: Czy AI to szansa, czy zagrożenie?

Jak nietrudno się domyślić w sztucznej inteligencji dostrzec można mnóstwo szans dla ludzkości. Jako przykład podawano m.in. technologie kosmiczne. Urządzenia, które będą podbijały kosmos wyposażone w mechanizmy umożliwiające podejmowanie decyzji będą mogły działać zdecydowanie szybciej i skuteczniej. Szanse i ułatwienia będziemy obserwować też w każdej dziedzinie życia codziennego.

Rozwój sztucznej inteligenci budzi również sporo obaw. Nie tylko o to, że AI zastąpi człowieka w wielu obszarach i odbierze mu pracę. Zagrożeń jest więcej. W panelu brali udział m.in. dr Tomasz Rożek, popularyzator nauki, założyciel fundacji „Nauka. To lubię” oraz Szymon Pękala, twórca internetowy znany m.in. z youtubowych kanałów „Wojna Idei” oraz „Szymon mówi”.

Podstawowe pytanie na temat sztucznej inteligencji dotyczyło tego jak ona naprawdę działa. Czy te mechanizmy rozumieją nasze pytania? Ich działanie bardzo obrazowo tłumaczył właśnie Szymon Pękala: - Porównam to do chińskiego pokoju. Siedzisz w pokoju i dostajesz przez okienko notatki napisane po chińsku. W środku do dyspozycji masz wielką księgę, katalog, w którym bardzo szczegółowo określono jakim zestawem chińskich znaczków masz odpowiadać na te, które dostaniesz na kartce. Wybierasz i podajesz odpowiedzi przez otwór. Osoba z zewnątrz ma wrażenie, że rozmawia z kimś po chińsku. Ale przecież ty w środku pokoju nic z tego nie rozumiesz. To całkiem dobra analogia do działania sztucznej inteligencji na obecnym etapie. Jest to system, który na zewnątrz stwarza wrażenie ludzkiego zachowania czy nawet myślenia. Natomiast nie zachodzi tu żadne rozumienie, analogiczne do rozumienia ludzkiego jakie znamy – tłumaczył Pękala.

Czy to oznacza, że na pewnym etapie mechanizmy te nie zaczną rozumieć? Szymon Pękala twierdzi, że nie mamy pewności, czy z czasem nie pojawi się w nich jakiś rodzaj rozumienia w morzu informacji. Tak jak kiedyś życie pojawiło się w morzu związków chemicznych. - Nie wiemy czy nie powstanie kiedyś jakiś rodzaj zrozumienia, które będzie funkcjonowało na zupełnie innych zasadach. Całkowicie możliwe jest, że odkryjemy coś czego się zupełnie nie spodziewamy – mówił Szymon.

A czy ta technologia może kiedyś zagrozić ludzkości? Oglądaliśmy to przecież w wielu filmach science fiction zastanawiali się uczestnicy debaty. - Młotkiem da się zabić człowieka. Natomiast bombą atomową da się to zrobić na zupełnie inną skalę. W historii przeszliśmy już wiele rewolucji, gdzie zmiana technologii jej przyrost zdolności ostatecznie kompletnie zmieniał charakter zjawiska. Zrzucenie bomby atomowej jest zupełnie innym zjawiskiem niż najazd na miasto z szablami. Czy sztuczna inteligencja jest zjawiskiem tak potężnym, że doprowadzi do jakiegoś rodzaju w końca świata i nie zdążymy temu zapobiec? Broń atomowa jest całkiem niezłą analogią. Stworzyliśmy narzędzie zdolne do zniszczenia świata. Mamy je od 70 lat. I wcale świata nie zniszczyliśmy. Można też powiedzieć, że energia atomowa przyczyniła się do wielu dobrych rzeczy. Samo to, że to narzędzie ma potencjał zniszczenia, jeszcze nie znaczy, że my się tym zniszczymy. Dlatego jeżeli chodzi o taki konwencjonalny koniec ludzkości to myślę, że nie musimy się tego szczególnie obawiać. Ale jest bardzo dużo różnych wariantów zrobienia sobie krzywdy na skalę globalną, znacznie bardziej niewidocznych na pierwszy rzut oka, które są już znacznie bardziej prawdopodobne – tłumaczył Szymon Pękala.

Sztuczna inteligencja może nam dać narzędzia, które będą doskonale potwierdzać nasze przypuszczenia i to może być początek kolejnej apokalipsy. Nie takiej, która oznacza zniszczenie, ale takiej, która sprawi, że ludzie zaczną się nastawiać przeciwko sobie, albo popierać wyłącznie tych, których jakiś robot kazał popierać. I to jest element, na który trzeba uważać.

- Robią to już przecież algorytmy mediów społecznościowych, które zaprojektowane są tak, żeby zwiększyć czas i zaangażowanie osób przebywających na platformie. Działają na naszych emocjach, głównie negatywnych, które najbardziej zwiększają zaangażowanie – kontynuował dr Tomasz Rożek, który zwrócił również uwagę na konieczne już teraz działania, których celem będzie nałożenie pewnych ram prawnych na rozwój sztucznej inteligencji.

- Jeśli zaprojektujemy samochód, żeby jak najszybciej dotarł do celu, to tak - on będzie zabijał ludzi. Stąd potrzebne są ograniczenia. Podobnie jak w ruchu drogowym. Nasze samochody są w stanie jeździć 100 kilometrów na godzinę, ale nałożyliśmy na ich używanie ograniczenia, aby nie doprowadzać do wypadków i katastrof. Pewne ramy prawne funkcjonowania tej nowej technologii są więc konieczne. Jesteśmy w momencie, w którym technologia przekroczyła pewną masę krytyczną i to jest ostatni dzwonek, żeby poważnie zastanowić się jakie tej technologii nałożyć ramy i warunki – ostrzegał dr Rożek.

Najlepszym sposobem przewidzenia przyszłości jest stworzenie jej

Organizacje współtworzące Forum GEN.PL promując wydarzenie wystosowały specjalny list, w którym zachęcały młodych ludzi do wzięcia w nim udziału. Opatrzono go cytatem z Petera Druckera: "Najlepszym sposobem przewidzenia przyszłości jest stworzenie jej".

"My, Młodzi, mamy potencjał i siłę do wprowadzania pozytywnych zmian w świecie, odważnego kształtowania go zgodnie z naszą wizją, marzeniami i przekonaniami. Cytat Druckera jasno pokazuje, że lepsza przyszłość jest na wyciągnięcie ręki – możemy ją stworzyć, ale potrzeba też trochę aktywnego działania i budowania wspólnoty. Wiemy już, że przyszłość zależy od nas samych, od naszej determinacji, zaangażowania i gotowości do działania. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy angażowali się w wartościowe inicjatywy, zdobywali wiedzę, budowali kontakty, rozwijali swoje umiejętności i wnosili swój wkład do publicznej dyskusji. To w naszych rękach leży odpowiedzialność za planetę, środowisko, działania społeczne, a co najważniejsze, budowanie lepszego jutra! Nasz głos ma znaczenie!

Pod listem podpisało się 58 organizacji, m.in. Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, Stowarzyszenie Dla Polski, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski, Fundacja Służba Niepodległej, Klub Lidera Rzeczypospolitej, Fundacja Centrum Inicjatywa na rzecz Społeczeństwa, Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

MK/PAP

Forum GEN.PL

i

Autor: Marcin Kasprzyk Uczestnikami jednego z paneli byli również Krzysztof „Jankes” Jankowski z Radia Eska, oraz red. Iwona Kutyna, współpracująca z Super Expressem.