Escape Truck przyjedzie do Lublińca. To akcja KPP Lubliniec, która ma uczulić na problem handlu ludźmi

i

Autor: Policja

Lubliniec

Escape Truck przyjedzie na rynek w Lublińcu. W środku poczujesz się jak ofiara handlu ludźmi

Wyobraź sobie taką sytuację. Widzisz atrakcyjną ofertę pracy za granicą. Skuszony wizją niezłych zarobków wyjeżdżasz. Na miejscu szef zabiera wszystkie twoje dokumenty i zmusza do ciężkiej pracy, za którą nie płaci ci ani grosza. Mieszkasz w baraku, którego pilnują strażnicy z bronią. Czujesz się jak w pułapce. Tak właśnie wygląda życie ofiary handlu ludźmi, a już wkrótce w Lublińcu będzie okazja, by doświadczyć go na własnej skórze.

Sprawdzisz na własnej skórze, jak wygląda życie ofiary handlu ludźmi

W poniedziałek 20 maja na rynku w Lublińcu pojawi się tajemnicza, czarna ciężarówki. Gdy wejdziesz do środka, poczujesz się jak ofiara handlu ludźmi. Ten nowatorski projekt nazywa się Escape Truck i został wymyślony przez holenderskie służby po to, by uczulić społeczeństwo na problem handlu ludźmi. Pokoje w ciężarówce zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najlepiej odzwierciedlały warunki życia ofiar tego strasznego przestępstwa.

Tak jak w przypadku tradycyjnych escape roomów, uczestnicy muszą znaleźć drogę wyjścia z pomieszczenia. Po drodze muszą rozwiązać różne tematyczne zagadki, które tworzą spójną historię ofiar handlu ludźmi. Scenariusze zostały przygotowane w oparciu o prawdziwe historie, które znalazły się w kartotekach Biura Prewencji, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji czy Straży Granicznej.

Kiedy Escape Room przyjedzie do Lublińca? Szczegóły akcji 

Escape Truck pojawi się na lublinieckim rynku, czyli placu Konrada Mańki. Będzie dostępny dla zwiedzających w poniedziałek 20 maja w godz. 10-18. W akcji mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 rok życia.

Uczestnicy w sześcioosobowych grupach będą musiały rozwiązać różne zadania, które pozwolą im się wydostać z ciężarówki. Elementem gry będzie także pomoc wirtualnej ofierze w trudnej sytuacji.

Wydarzenie organizuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu oraz Urząd Miasta Lublińca. Partnerami akcji są:

  • Fundacja Rehape
  • Ambasada Królestwa Niderlandów
  • Policja Królestwa Niderlandów
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Polska Policja
  • Straż Graniczna

Co to znaczy handel ludźmi? 

Handel ludźmi to przestępstwo o skali globalnej, będące trzecim nielegalnym biznesem pod względem dochodów (po handlu bronią i narkotykami). Jest uważany za współczesną formę niewolnictwa. Obecnie najczęściej przybiera formę wykorzystania do pracy przymusowej lub pracy w sex-biznesie.