Elektrociepłownia Zabrze w rękach miasta. Po rewitalizacji będzie służyć mieszkańcom

Elektrociepłownia Zabrze powstała 125 lat temu. Dziś historyczny kompleks został uroczyście przekazany miastu, które planuje zmodernizować obiekt, by służył mieszkańcom w celach kulturalno-społecznych.

Zgodnie z zapowiedziami z 2018 roku, firma Fortum Polska uruchomiła w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownię wielopaliwową. Nowa jednostka ma stanowić niskoemisyjne źródło energii dla mieszkańców. Jak twierdzi magistrat, dzięki inwestycji emisja pyłów w mieście spadła jedenastokrotnie. Zmniejszeniu uległa również emisja dwutlenku siarki i tlenku azotu.

Tym samym historyczny kompleks Elektrociepłowni Zabrze przy ul. Wolności został wyłączony z użytku i mógł trafić w ręce miasta, które planuje generalną rewitalizację obiektu.

- Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni dawny obiekt (Elektrociepłownia Zabrze - przyp. red.) nie jest wykorzystywany do celów produkcyjnych i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Dlatego też przekazujemy miastu te cenne nieruchomości stanowiące ważne elementy dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska – mówił podczas spotkania Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

Elektrociepłownia Zabrze posłuży w celach społecznych i kulturowych

Symboliczne podpisanie aktu przekazania Elektrociepłowni Zabrze odbyło się dziś (5.12) w dawnym budynku głównym historycznego kompleksu.

W zakres nieruchomości wchodzi kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 hektarów i 18 budynków poprodukcyjnych. Są to m.in. kotłownia, maszynownia, warsztat mechaniczny, klub, świetlica i portiernia. Kubatura obiektów znajdujących się na przekazywanych terenach przekracza 220 tys. m3, co można porównać z kubaturą Zamku w Malborku (250 tys. m3).

Zabrzański magistrat planuje rewitalizację obiektu. Docelowo miejsce ma służyć mieszkańcom w celach kulturalno-edukacyjnych. Będą się tu odbywać wydarzenia społeczne i biznesowe.

– Z myślą o mieszkańcach Zabrza zrewitalizowaliśmy już wiele przestrzeni poprzemysłowych. To między innymi Wieża Ciśnień czy strefa Carnall, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Dziś przejmujemy własność budynku zabytkowej elektrociepłowni, który śmiało można nazwać industrialna katedrą. To pierwszy krok w celu rewitalizacji tego pięknego obiektu – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Zanim jednak obiekt zostanie oddany do użytku mieszkańcom, minie trochę czasu. Aktualnie zabrzański magistrat pracuje m.in. nad remontem hotelu Admiralspalast przy ul. Wolności.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE