Dzięki więźniom po torach jeżdżą czyste pociągi. Osadzeni z sosnowieckiego Aresztu Śledczego sprzątają wagony

2022-08-05 10:34
Więźniowie sprzątają wagony
Autor: fb PKP.Intercity Więźniowie sprzątają wagony

Areszt Śledczy w Sosnowcu podpisał umowę ze spółką WARS S.A. dotyczącą pracy więźniów. Dotyczy to pięciu osób, które odbywają karę za niegroźne przestępstwa oraz mają różne zobowiązania finansowe.

Korzyści z umowy są obustronne. Polskie Koleje Państwowe mają pracowników, o których jest teraz szczególnie trudno, a więźniowie odbywając karę mogą zarabiać pieniądze.

- Pociąg, który kończy dany kurs zjeżdża na bocznicę i tam zanim te pociągi ruszą w kolejną trasę muszą zostać oczyszczone. No i tutaj przychodzą z pomocą nasi osadzeni. Praca jest podstawową formą oddziaływania resocjalizacyjnego. Korzyści z wykonywania pracy jest cała masa, to znaczy począwszy od tego, że osadzeni mają możliwość spłaty swoich zobowiązań, grzywien, mają też możliwość chociażby wspierać swoją rodzinę materialnie - powiedział nam rzecznik Aresztu Śledczego w Sosnowcu porucznik Grzegorz Kantor.

WARS S.A. dba o utrzymanie czystości w pociągach PKP Intercity w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. Docelowo więźniowie zatrudnieni będą w 17 lokalizacjach.

Inicjatywa wpisuje się w przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program „Praca dla więźniów”, którego celem jest zmniejszenie kosztów systemu penitencjarnego i stworzenie skazanym szansy na skuteczną resocjalizację.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE