Dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej jest remontowany

i

Autor: UM Dąbrowa Górnicza

Dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej powraca do świetności z czasów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej

W Dąbrowie Górniczej dworzec kolejowy będzie prawdziwą ozdobą linii kolejowej Katowice - Zawiercie. Zrujnowany obiekt jest pieczołowicie remontowany i stopniowo powraca do świetności z lat Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Odtworzone będą nawet kominy i okna.

Remont dworca PKP w Dąbrowie Górniczej

Pasażerowie jeżdżący pociągami na trasie Katowice - Zawiercie już mogą podziwiać pięknie odnowioną elewację dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej. Jeszcze latem obiekt straszył, bo został rozebrany do ścian nośnych, a elewacja została skuta. Dzisiaj całość z nowymi oknami, drzwiami, a nawet zdobieniami, które zostały wykonane w stylu sprzed 150 lat, wygląda naprawdę imponująco

– Obecnie na szczycie budynku trwa montaż poszycia dachowego – mówi Bartłomiej Sarna z Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP SA. - Wewnątrz budynku trwają roboty wykończeniowe. Rozprowadzane są instalacje elektryczne, sanitarne i teletechniczne oraz wykonywane posadzki oraz tynki na ścianach.

Tak wygląda dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej w czasie remontu generalnego

Zobacz zdjęcia

Przebudowa nieczynnego i zniszczonego budynku dworca w centrum Dąbrowy Górniczej rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku od prac rozbiórkowych i konstrukcyjnych, jak wzmocnienie fundamentów oraz wykonanie nowych stropów i więźby dachowej.

Obecnie największa uwagę przykuwa piękna elewacja. Dzięki przebudowie dawny dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej nie tylko odzyska historyczny blask, ale też będzie spełniał współczesne standardy w zakresie komfortu podróżnych, bezpieczeństwa i dostępności.

Dworzec będzie otwarty całą dobę

W budynku – obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych – planowane są także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Ten argument wiele znaczył przed wielu laty, gdy władze miasta namawiały PKP do wpisania dworca na listę realizowanych inwestycji.

– Wynajęliśmy bardzo dużą część powierzchni pod funkcje publiczne: przeniesie się tutaj Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, którego siedziba obecni mieści się na ul. 3 Maja – mówi prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak.

Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej

Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Wartą 15,62 mln zł brutto inwestycję PKP SA zleciły wrocławskiej spółce Berger Bau Polska. Projekt przebudowy dworca opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania.

Prace przy modernizacji dworca mają się zakończyć w połowie 2023 rok. Pół roku wcześniej do odbioru powinno zostać zgłoszone centrum przesiadkowe, którego budowa jest częścią nowego układu drogowo-torowego w centrum. Wspólną inwestycję miasta i spółki PLK za 229 mln zł realizują dąbrowskie spółki Nowak-Mosty i Complex Dąbrowa Górnicza.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE