Dr Hamankiewicz: Górnicy powinni natychmiast przestać zjeżdżać pod ziemię

2020-05-14 11:33
Maciej Hamankiewicz
Autor: ARCHIWUM

Koronawirus w kopalniach na Śląsku. Rośnie liczba górników zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W sumie do czwartku, 14 maja potwierdzono zakażenie u 1400 górników. Dr Maciej Hamankiewicz nie ma złudzeń: Górnicy powinni przestać zjeżdżać pod ziemię.

Górnicy nie powinni zjeżdżać pod ziemię, bo zagrożenie jest zbyt duże

Dr Maciej Hamankiewicz, lekarz pracujący na Śląsku i były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej był gościem Kamili Biedrzyckiej w programie Super Raport. Rozmowa dotyczyła głównie sytuacji epidemicznej na Śląsku. Dr Hamankiewicz podkreślał, że odcięcie województwa śląskiego od reszty Polski od samego początku było pozbawione jakiegokolwiek sensu.

- Oczywiście mamy na Śląsku mamy takie miejsca, gdzie wirus zaczął szaleć albo zaczął być po prostu odkrywany. Na całe szczęście pojawił się w skupiskach ludzi silnych., mocnych, dotychczas przebadanych. Mam tu na myśli górników, którzy mają mocne organizmy, dzięki ciężkiej fizycznej pracy - mówił dr Hamankiewicz.

Super Raport 13 V (goście: Czarnecki, Hamankiewicz)

Były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z Kamilą Biedrzycką podkreślał, że województwo śląskie jest często eksploatowane, a jednocześnie niedoinwestowane. Za mało też w regionie znalazło się laboratoriów robiących testy na koronawirusa.

- Ogniska należy odizolować, a górników poddawać kwarantannie i mocno testować środowisko ich rodzin - mówił dr Hamankiewicz. Znany lekarz był pytany o to, co należy zrobić, żeby sytuacja na Śląsku się poprawiła i jakiej rady udzieliłby premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Dr Hamankiewicz przekonywał, że kluczowa jest duża liczba testów i ta metoda to jedyne skuteczne rozwiązanie. A czy kopalnie powinny zostać zamknięte?

- Zamknięcie kopalni byłoby spełnieniem marzeń niektórych polityków - stwierdził dr Hamankiewicz. Dodał jednak, że obecnie trzeba wyciszyć wydobycie węgla, górnicy nie mogą zjeżdżać na dół i fedrować. Pracować powinien tylko personel, który ma za zadanie utrzymać kopalnie przy życiu.

Czytaj więcej:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE