Donald Tusk

i

Autor: Donald Tusk / Facebook Donald Tusk w Bytomiu na początku swojej trasy po woj. śląskim

Polityka

Donald Tusk podsumował tournée po woj. śląskim: Jestem pod wrażeniem tłumów i debaty publicznej

W niedzielę, 26 marca 2023 r., Donald Tusk podsumował spotkania w woj. śląskim. - Jestem przekonany, że to jest dopiero początek drogi do zwycięstwa - mówił w Katowicach lider PO.

W niedzielę na konferencji prasowej w Katowicach lider PO Donald Tusk podsumował serię spotkań, jakie odbył w ciągu dziesięciu dni w trakcie swojej trasy po województwie śląskim.

Jestem pod wielkim wrażeniem, nie tylko tłumów, które garną się do spotkań i poważnej rozmowy, ale także jakości tej wielkiej publicznej debaty, która się dopiero zaczęła – powiedział cytowany przez PAP Tusk. - Jestem przekonany, że to jest dopiero początek drogi do zwycięstwa - podkreślił.

Były premier dziękował wszystkim, zarówno działaczom PO w woj. śląskim, którzy pomagali w organizowaniu trasy, jak również uczestnikom spotkań. - Nie spodziewałem się, że w każdym z miast, które odwiedziłem, także dziś w Katowicach, że zaskoczycie mnie frekwencją – mówił cytowany przez PAP.

Wspominając spotkania, które odbyły się na Śląsku, Tusk zaznaczył, że już na pierwszym z nich w Bytomiu "był szok", ponieważ zebrało się na nim ponad tysiąc osób. "Zrozumieliśmy, że ludzie chcą rozmawiać i że tutaj na Śląsku znajdziemy chętnych do dyskusji, sporów, entuzjazmu" - mówił.

Tusk przypomniał, że w Bytomiu rozmawiano m.in. o "zablokowanych" pieniądzach, które, jak podkreślał, "mogą i już od lat powinny pracować" na rzecz Śląska.

Lider PO wspominał również swoją wizytę w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR Górnoślązaków w Radzionkowie. Wspomniał, że w Radzionkowie padła "mocna deklaracja" o uznaniu ustawowo języka śląskiego jako język regionalny. - Czekaliście tutaj na tę deklaracje i jestem dumny, że spotkała się z takim odzewem – powiedział.

Mówił także o swoim spotkaniu z kobietami w Pszczynie i podkreślił, że Koalicja Obywatelska ma powód do satysfakcji, bo w klubie parlamentarnym KO jest 13 kobiet i 9 mężczyzn z woj. śląskiego.

Przypominał o wizycie w Jaworznie, gdzie rozmawiał m.in. o cenach energii. Oglądał też "nieistniejącą fabrykę samochodów elektrycznych" oraz elektrownię Jaworzno, która jego zdaniem "stała się symbolem nieudacznictwa rządu Mateusza Morawieckiego, jeśli chodzi o energetykę, ciepło, produkcję prądu".

W Raciborzu, Wodzisławiu i Zawierciu lider PO rozmawiał z przedsiębiorcami, gdzie, jak przypomniał, zwracano uwagę, że przemysł na Śląsku znowu może być dumą całej Polski.

Tusk nawiązał też do swojego spotkania z nauczycielami w Siemianowicach Śląskich, rozmów z młodymi w Sosnowcu, a także do spotkania w Mysłowicach z rodziną z dziećmi urodzonymi dzięki metodzie in vitro. W tym kontekście dziękował wszystkim osobom, które zaangażowały się w zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który kilka dni temu został złożony w Sejmie.

Donald Tusk zaznaczył, że jego trasa się nie kończy i poniedziałku rozpoczyna przedwyborczą podróż po Śląsku Opolskim.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE